Tramp ranjen tokom predizbornog govora u Pensilvaniji

Atentat na Donalda Trampa
Izvor: Kosovo Online

Bivši američki predsednik Donald Tramp ranjen je tokom predizbornog govora u Pensilvaniji.


Trampa je pogodio metak dok je bio na bini na predizbornom mitingu, preneo je Vašington post pozivajući se na okružnog tužioca Batlera Ričarda Goldingera.

Napadač je, prema Foks njuzu, ubijen.

Tramp je, nakon pokušaja ubistva, zaštićen telima telohranitelja, ispraćen do automobila, a kolona blindiranih vozila je napustila mesto na kojem je održan skup.

Na fotografijama sa lica mesta vidi se kako Tramp krvari iz uva i ima dve ogrebotine na licu.

Tramp se oglasio, posle atentata, na svojoj društvenoj mreži Trut, poručivši da je metak prošao kroz gornji deo njegovog desnog uveta.

Zahvalio se Tajnoj službi i svim pripadnicima bezbednosti na brzom odgovoru nakon pucnjave u Batleru.

"Najvažnije, želim da iskažem saučešće porodici osobe koja je ubijena na skupu i da pružim podršku porodici teško povređene osobe. Neverovatno je da takav čin može da se dogodi u našoj zemlji. Trenutno se ništa ne zna o napadaču koji je mrtav", napisao je Tramp.

"Pogođen sam metkom koji je prošao kroz gornji deo mog desnog uveta. Odmah sam znao da nešto nije u redu kada sam čuo fijukanje, pucnje i odmah sam osetio kako je metak prošao kroz kožu. Bilo je dosta krvarenja, pa sam shvatio šta se dešava. Bog blagoslovio Ameriku", poručio je Tram

Prema američkim medijima čula su se najmanje dva pucnja, nakon čega su se pripadnici Tajne službe bacili na Trampa.

FBI je okarakterisao pucnjavu kao pokušaj atentata na Trampa.

"Večeras smo imali ono što zovemo pokušaj ubistva našeg bivšeg predsednika Donalda Trampa. To je još uvek aktivno mesto zločina“, rekao je Kevin Rojek, specijalni agent FBI-ja u Pitsburgu.

On je rekao da vlasti "rade na pokušaju da identifikuju osobu koja je to uradila i sve motive zbog kojih je to učinjeno“, i zamolio javnost da pomognu u informacijama koje bi mogle da pomognu.

FBI je identifikovao napadača na Trampa i saopštio da je reč o 20-godišnjaku iz Pensilvanije Tomasu Metjuu Kruksu.

U pokušaju atentata na Trampa ubijena je jedna osoba i ranjeno dva lica, koja su prisustvovala predizbornom skupu, prenose mediji.

Tokom američke istorije, bilo je više primera napada na američke predsednike ili predsedničke kandidate, podseća Glas Amerike.

Ronald Reagan (1981)

Predsednik Regan je upucan nakon što je napustio jedan događaj u hotelu Hilton u Vašingtonu. Teško je ranjen i proveo je 12 dana u bolnici. Napadač je bio Džon Hinkli mlađi, koji je pušten na slobodu 2022. godine.

Posle incidenta, Reganu je porasla popularnost.

Džerald Ford (1975)

Predsednik Ford prošao je bez povreda u dva odvojena pokušaja ubistva za koje su bile odgovorne dve žene u septembru 1975. godine. Oba pokušaja su bila u Kaliforniji u razmaku od samo 17 dana.

Dok je vodio kampanju za demokratsku predsedničku nominaciju, Volas je upucan četiri puta u jednom tržnom centru u Lorelu, u Merilendu. Doživotno je paralisan u napadu.

Pokušaj ubistva Volasa, poznatom po podršci segregaciji i populizmu, naglasio je političke tenzije u SAD i potencijal za nasilje u doba Vijetnamskog rata.

Robert F. Kenedi (1968)

Brat predsednika Džona F. Kenedija, Robert, koji je bio u trci za demokratsku predsedničku nominaciju, ubijen je u hotelu Ambasador u Los Anđelesu.

Ubistvo je imalo velike posledice po predsedničku trku 1968. godine i dogodilo se samo dva mjeseca nakon što je ubijen borac za građanska prava Martin Luter King mlađi. To je sve doprinijelo političkim nemirima krajem 1960-tih.

Džon F. Kenedi (1963)

Predsednik Kenedi ubijen je u Dalasu u Teksasu, dok se vozio u predsedničkoj koloni sa suprugom Džeki. Kenedija je ubio Li Harvi Osvald.

Vorenova komisija, koja je istraživala ubistvo, utvrdila je 1964. godine da je Osvald, bivši marinac, delovao samostalno.

Mnogi Amerikanci veruju da je sa smrću Kenedija počeo turbulentiji period u američkoj politici i društvu, u svetlu rata u Vijetnamu i borbe za građanska prava.

Frenklin D. Ruzvelt (1933)

Novoizabrani predsednik FDR bio je meta pokušaja ubistva u Majamiju, na Floridi. Nije povrijeđen, ali je u napadu ubijen gradonačelnik Čikaga Anton Cermak.

Teodor Ruzvelt (1912)

Poput Trampa, Tedi Ruzvelt je bio u trci za Belu kuću kao bivši predsednik kada je upucan u Milvokiju, u Viskonsinu.

Metak, koji mu je ostao zaglavljen u grudima do kraja života, usporio je savijeni govor na 50 strana i čelična kutija za naočare u džepu košulje. Uprkos tome što je upucan, Ruzvelt je odlučio da održi planirani govor.

Vilijam Mekinli (1901)

Predsednika Mekinlija ubio je anarhista Lion Čolgos u Bafalu, u Njujorku.

Abraham Linkoln (1865)

Linkolna je ubio Džon Vilkis But, poznati glumac i simpatizer Konfederacije, dok je tadašnji predsednik gledao predstavu “Naš američki rođak” u Fordovom pozorištu u Vašingtonu.

Butov napad, samo nekoliko dana nakon predaje snaga Konfederacije u Građanskom ratu, bio je deo veće zavere koja je obuhvatala i pokušaje da se ubiju potpredsednik Endrju Džonson i državni sekretar Vilijam Sivord.