Zelenski potvrdio: Ukrajina dobila borbene avione F-16

Volodimir Zelenski
Izvor: Kosovo Online

Ukrajina je dobila prve borbene avione F-16 sa Zapada, na koje se čekalo više od dve godine, potvrdio je u nedelju predsednik te zemlje Volodimir Zelenski, ali je dodao da ih još nema dovoljno, piše Radio Slobodna Evropa.

Od početka ruske invazije u februaru 2022, Kijev je tražio isporuku F-16 u nadi da će okončati rusku dominaciju u zraku i bolje zaštititi svoje gradove i vojnike od neprekidnog ruskog bombardovanja.

Avioni proizvedeni u Sjedinjenim Državama, smatraju se ključnim na širokoj listi vojne opreme koju je Ukrajina zatražila od svojih saveznika, u pokušaju da odbije napredovanje ruskih snaga na svom tlu.

"Održali smo stotine sastanaka i pregovora sa saveznicima da nabavimo ove avione i ojačamo protivvazdušnu odbranu zemlje i često smo čuli reči 'nemoguće je' kao odgovor", rekao je Zelenski novinarima na neutvrđenoj lokaciji gde se sada nalaze ti avioni u Ukrajini.

Zelenski nije otkrio broj dobijenih aviona, ali je rekao da ih nema dovoljno, kao i da nema dovoljno ukrajinskih pilota i pomoćnog osoblja obučenih na Zapadu da lete i održavaju takve letelice.

Sredinom maja, Zelenski je u intervjuu za AFP rekao da je Ukrajini potrebno od 120 do 130 takvih aviona da bi se postigao paritet sa ruskom avijacijom.

Zapad u početku nije bio spreman poslati lovce, zbog strahovanja da bi naoružavanje Ukrajine naprednim oružjem dovelo do još veće eskalacije rata sa Rusijom.

U međuvremenu, Sjedinjene Države su obučavale ukrajinske pilote kako da upravljaju avionima, a prva grupa pilota je već završila obuku.

Američki predsednik Džozef Bajden dozvolio je slanje vojnih aviona koji se prave u Sjedinjenim Državama Ukrajini u avgustu 2023., nakon meseci pritiska Kijeva i unutrašnje debate u američkoj administraciji gde su se neki dužnosnici plašili da bi potez doveo do eskalacije tenzija s Kremljem.

Belgija, Danska, Holandija i Norveška, sve članice Natoa, obećale su da će Ukrajini isporučiti više od 60 aviona.

F-16 avioni mogu leteti brzinom dvostruko većom od zvuka i preći više od 3.200 kilometara pre dopunjavanja goriva.