Zelenski: Ukrajina neće ustupiti teritoriju niti nuklearnu elektranu Zaporožje

Volodimir Zelenski
Izvor: Kabinet predsednika Ukrajine

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski izjavio je, uoči sutrašnjeg sastanka sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, da postoje jasne „crvene linije“ u pregovorima i da Ukrajina neće pristati na ustupanje teritorije niti nuklearne elektrane Zaporožje, istovremeno naglašavajući potrebu za snažnim bezbednosnim garancijama, prenosi Kijev post.

Zelenski je, na onlajn konferenciji tokom puta ka Kanadi, koju će posetiti pre odlaska u Sjedinjene Američke Države, rekao da će sa kanadskim premijerom Markom Karnijem razgovarati o svim relevantnim pitanjima, kao i o dokumentima koje planira da razmotri sa predsednikom SAD.

Komentarišući predstojeći sastanak sa Trampom na Floridi, Zelenski je naveo da će razgovori na najvišem nivou poslužiti kao potvrda napretka u pregovorima između ukrajinske i američke strane, posebno u svetlu kontakata koje su američki zvaničnici prethodno imali sa Rusijom, uključujući i razgovore u Moskvi.

„Naši sastanci su pomogli našim partnerima da razumeju mnoge detalje - posebno bezbednosne garancije, njihov pravni okvir i rizike sporazuma sa Rusijom koji možda više neće da funkcioniše. To se odnosi i na rad nuklearne elektrane Zaporožje i druga teritorijalno osetljiva pitanja“, rekao je Zelenski.

Govoreći o mogućim kompromisima, Zelenski je naglasio da postoje pitanja o kojima se ne može pregovarati.

„Danas definitivno postoje crvene linije za ukrajinski narod... To uključuje naše teritorije i nuklearnu elektranu Zaporižje. Pravno gledano, nećemo ništa priznati ni pod kojim uslovima“, rekao je on, dodajući da će se ukrajinska vlada konsultovati sa građanima pre donošenja bilo kakvih važnih odluka.

Zelenski je istakao i značaj kontinuirane podrške evropskih partnera, posebno kada je reč o protivvazdušnoj odbrani.

„Nemamo dovoljno dodatnih sistema protivvazdušne odbrane, i to je svima jasno. Dobili su sve detalje od nas. Potrebne su nam sistematske isporuke sistema i raketa - više raketa - jer Rusija napada sve većim brojem dronova i raketa“, rekao je on.

Ukrajinski predsednik naglasio je i da održavanje izbora i referenduma zahteva prethodno obezbeđivanje bezbednosnih uslova, navodeći da je ukrajinska Služba za spoljne poslove saopštila da je Rusija već naložila svojim institucijama da omoguće glasanje Ukrajincima koji žive u Rusiji, kao i onima na teritorijama pod kontrolom Moskve.

On je takođe potvrdio da će sastanak sa Trampom biti javan.

„Mislim da će naš sastanak biti pred kamerama i medijima. Ne znam da li na početku ili na kraju, ali to će biti javni sastanak", rekao je Zelenski.

Bela kuća je saopštila da će se predsednik SAD Donald Tramp sastati sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim u nedelju u Palm Biču na Floridi, u 15 časova po lokalnom vremenu, dok dodatni detalji o sastanku zasad nisu saopšteni.

Zelenski je ranije najavio da će na sastanku predstaviti novi plan od 20 tačaka za okončanje rata, koji uključuje predlog demilitarizovane zone, dok će glavni fokus razgovora biti bezbednosne garancije za Ukrajinu.