KOmpilacija nedelje 53

Na čijoj je strani zapad, na čijoj pravda, a na čijoj vreme? Odgovori variraju od nedelje do nedelje, a tačnih i konačnih nema uvek. Zato pitanja iznova postavljamo i u ovonedeljnoj Kompilaciji.
Stalne tenzije zahtevaju hitna rešenja. Hitnost je,međutim, relativan pojam. Tako izbori i brojanje glasova mogu da traju mesecima, formiranje Vlade takođe. A upoznavanje sa situacijom beskonačno. U tom duhu prošla je još jedna poseta novog evropskog izaslanika Sorensena regionu.
„Ja bih rekao da je ovo bio, kao i u Pištini, jedan informativni sastanak“, kaže Aleksandar Šljuka iz Nove društvene inicijative.
Informacija po informacija i posle nekoliko godina strpljivog rada, neki stavovi se kristališu. I traju dok se opet ne promene. Trenutne stavove EU komentariše milan Igrutinović iz Instuta za evropske studije.
„Evropske zemlje su propisale sankcije i njihov trenutni stav je da ne treba biti baš previše popustljiv prema Prištini“, smatra Igrutinović.
Dodaje: „EU smatra da više ne treba nagrađivati njihovo bunjenje, jogunjenje i protivljenje prema svemu“.
Iako traju dugo, neizvesni su i promenljivi, pojedini procesi, kao oni u Najrobiju, dovedu do željenih rezultata.
„Glavni je uticaj bivšeg ministra Pacolija“, kaže nekadašnji diplomata Dragan Županjevac. „Pacolij je“, kaže, „ušao u komercijalne, lukrativne odnose sa predsednikom Kenije...“
Za takvu odluku se nije štedelo. Ni vreme, ni novac. Pitanje je da li je isplativo i kome. Prištinski analitičari smatraju neće biti otimanja o korist.
„Ja mislim da je to pobeda za Kosovo, a sad ko dobija a ko gubi od političara nije baš važno“, kaže pravnik Škeljzen Sopjani.
Nekad se igra za budućnost, a nekad protiv prošlosti. Takve borbe su dugoročne i dobro ciljane. Muzejski savetnik Bojan Popović godinama prati odnos zvanične Prištine prema srpskom kulturnom nasleđu:
„Što se tiče spomenika, postoji težnja da se oni prikažu bilo kako, samo ne srpskim“, zaključuje Popović.
Ponekad su kritike konstruktivne i poželjne. A ponekad je već posle prvih, svima jasno kakav će biti rasplet. Unutar Samoopredeljenja nema dilema.
„Kad počneš da kritikuješ Kurtija, jedina opcija je da odeš“, kaže politički analitičar Artan Muhadžiri.
Kad tu opciju nemaš, vreme još sporije prolazi. Posle gotovo dve i po godine u pritvoru, i hitnost i pravda gube osnovna značenja. O iskustvu Slađana Trajkovića u zatvoru svedoči njegova supruga:
„Žao mi je što ova slika ne može da ode u svet, što nemamo kome da se obratimo“, kaže Suzana Trajković.
„Kao i uvek do sada, kadija te tuži, kadija ti sudi“, zaključuje.
0 komentara