Đurđević o "Otvorenom Balkanu": Šansa da građani sami nađu posao na većem tržištu rada

Ohrid, zastave, Otvoreni Balkan
Izvor: Kosovo Online

Srbija ima deficit sezonskih radnika u poljoprivredi, a Albanija leti. Severnoj Makedoniji, kao i njenom severnom i zapadnom susedu, nedostaju kadrovi u IT sektoru, a sve tri zemlje nemaju dovoljan broj građevinskih radnika. Ovo su samo neki od izazova sa kojima će se suočiti inicijativa "Otvoreni Balkan", koja bi, osim otvaranja mnogo većih mogućnosti za privrede ovih zemalja, trebalo da pruži građanima šansu da sami pronađu posao na mnogo većem tržištu rada.

Nakon nedavne ratifikacije Sporazuma o uslovima za slobodan pristup tržištu rada na Zapadnom Balkanu, predstoji potpisivanje protokola, nakon čega će ceo sistem moći da se stavi u upotrebu.

„Svrha ovog sporazuma nije preuzimanje određene radne snage ili bilo kakva konkurencija između država. Zdrava konkurencija u pogledu minimalnih uslova rada, plata i drugih beneficija uticaće na poslodavce i njihov odnos prema tome koje uslove će ponuditi svojim radnicima“, kaže za skopski sajt „Lokalno“ Nenad Đurđević, savetnik predsednika Privredne komore Srbije.

Kao perspektivu ističe mogućnost ulaganja u pograničnu zonu (na primer između Severne Makedonije i Srbije), koja bi obezbedila radnu snagu iz obe zemlje.

„Takav primer je onaj između Mađarske i Ukrajine. To nije nešto novo – preduzeće se nalazi u blizini granice, tako da građani koji žive u krugu od nekoliko kilometara mogu da rade tamo bez ikakvih problema vezanih za prelazak granice“, kaže Đurđević.

U međuvremenu, inicijativa „Otvoreni Balkan” već beleži prve beneficije. Ukupna trgovinska razmena Srbije i Severne Makedonije u 2022. godini iznosila je 1,4 milijardi evra i povećana je za 32 odsto u odnosu na 2021. godinu. Srbija je u Severnu Makedoniju izvezla robu u iznosu od 970,4 miliona evra, što je za 19 odsto više nego 2021. godine, a uvoz iz Severne Makedonije bio je još veći za 66,3 odsto i iznosio je 511,2 miliona evra.