Izbori u Austriji - može li jačanje desnice da promeni odnos prema kosovskom pitanju?
U Austriji se u nedelju 29. oktobra održavaju po mnogima sudbinski izbori koji će zemlju opredeliti za levu ili desnu ideologiju. Prema anketama, najveću podršku pred izbore ima Slobodarska partija Austrije (FPO), krajnje desna politička grupacija koju predvodi Herbert Kikl, koja se protivi nezavisnosti Kosova. I dok svetski mediji izbore opisuje “za život ili smrt”, analitičari za Kosovo onlajn, ipak, ocenjuju da je teško očekivati da će doći do velikih rezova u spoljnoj politici, ko god da pobedi.
Piše: Petar Rosić
“U Austriji se održavaju, po mnogima, najvažniji izbori ove godine, ali, pored turbulentnih izbora koji se održavaju u Francuskoj, velika je šansa da za njih niste ni čuli”, piše Politiko, dok Gardijan “strahuje od izbornog uspeha austrijske krajnje desnice” pod naslovom “Ovo je normalizacija rasizma”.
Glavni izvor straha je FPO koja je letos već pobedila u Austriji na izborima za Evropski parlament. Sa Srbijom, međutim, FPO ima dugu tradiciju prijateljstva, koje se najviše ogledalo po pitanju Kosova.
U članku od 20. februara 2008, tri dana nakon proglašenja nezavisnosti Kosova, poznati austrijski list "Die Presse" tadašnjeg predsednika FPO Hajnca-Kristijana Štrahea u naslovu je nazvao "srbofilom".
“Da, ja sam prijatelj Srba”, rekao je Štrahe dok je u ruci držao "brojanicu" sa pravoslavnim krstom, preneo je austrijski list.
Deceniju i po kasnije stavovovi FPO, na čijem čelu je sada Herbert Kikl, nisu se promenili.
Pre ti meseca ova stranka uputila je bečkoj Skupštini Predlog rezolucije kojom zahteva da se taj parlament izjasni protiv priznanja Kosova.
"Kosovo je bio deo Srbije i suprotno međunarodnom pravu, Nato bombardovanjem 1999. otcepljeno je od Srbije i do danas ga nije većina država priznala kao nezavisnu državu. Priznanjem Kosova od strane SAD i evropskih država je, ne samo prekršen i pogažen suverenitet i teritorijalni integritet Srbije, već i Rezolucija UN 1244", naveli su iz FPO.
Ova partija na evropskim izborima u junu imala je i kandidata poreklom iz Srbije, Konstantina Dobrilovića.
"Srbija se na putu ka Evropskoj uniji ne sme više ucenjivati pitanjem Kosova, koje se mora rešiti u dijalogu, kao što je i predviđeno Rezolucijom Saveta bezbednosti UN 1244 i bez nametanja rešenja", rekao je pred evropske izbore početkom juna Dobrilović koji je bio na 11. mestu liste čiji je nosilac Harald Vilimski i dodao da je borba Srbije u UN, kao i konstantna borba za prava Srba na Kosovu primer svima kako se treba zalagati za građane.
Dva procenata ispod FPO, sa 25 odsto glasova, prema anketama se nalazi Narodna stranka (ÖVP).
Predsednica grupe prijateljstva sa Srbijom austrijskog parlamenta iz redova ove partije Gudrun Kugler ističe da su predstojeći parlamentarni izbori u Austriji od sudbinskog značaja u nadi da će se građani opredeliti za „srednji put“ koji promoviše Narodna stranka.
„Austrija ne samo da ima snažno ekonomsko prisustvo na Zapadnom Balkanu dugi niz godina sa mnogim austrijskim kompanijama u regionu, već smo decenijama i pouzdan partner u međunarodnim misijama. U našem izbornom programu za predstojeće izbore smo jasno naveli snažnu podršku evropskoj perspektivi Zapadnog Balkana“, navela je ona u intervjuu za Kosovo onlajn.
Dodaje da je Austrija jedan od najvećih pobornika integracije Srbije u EU, ne samo zbog geografske blizine, već i zbog bliskih političkih, ekonomskih, kulturnih i pre svega ljudskih veza, ali da je, kao i svim zemljama Zapadnog Balkana, Kosovu takođe potrebna kredibilna perspektiva EU.
„Sveobuhvatna normalizacija odnosa između Srbije i Kosova od suštinskog značaja i preduslov za kredibilnu perspektivu EU. Još uvek otvorena, veoma kritična tačka sa moje tačke gledišta je stanje srpske zajednice na severu Kosova, gde je neophodno formiranje Zajednice srpskih opština kako bi se obezbedio odgovarajući nivo samouprave za srpsku zajednicu i sveobuhvatna zaštita srpskog kulturnog i verskog nasleđa. U tom smislu, imamo jasno očekivanje da će Kosovo ispuniti svoje međunarodne obaveze“, rekla je Kugler.
Politički analitičar Predrag Rajić ocenjuje da ko god da pobedi na austrijskim izborima u nedelju sa Srbijom će imati korektne odnose.
Rajić kaže za Kosovo onlajn da je Slobodarska partija već dva puta bila deo vlade Austrije, tako da ne bi bilo iznenađenje da uđe i treći put, iako su šanse za takvu koaliciju veoma male.
“Ja mislim da se tu sad već pravi određena distinkcija, recimo, između AFD-a u Nemačkoj i Slobodarske partije u Austriji. Meni deluje da ove utemeljene stranke u istoriji Austrije, tako da ih nazovemo, i Narodna partija, gledaju na Slobodarsku partiju kao na deo mejnstrima. Mislim da ih više doživljavaju kao neku ekstremnu opciju s kojem nema saradnje ni po koju cenu. Već su sarađivali, nije nemoguće da se to desi ponovo, odnosno da ishod ovih izbora bude upravo koalicija ‘slobodaraca’ i ‘narodnjaka’. Ne tvrdim da je izvesno da će se to dogoditi, ali postoji realna šansa da za razliku od Nemačke, gde ne vidim čak ni teorijsku šansu da nakon izbora dogodine sarađuju CDU i AFD”, kaže naš sagovornik.
Kada je reč u odnosu prema Srbiji, navodi da postoji dosta prijatelja i unutar “slobodaraca” i u drugim političkim opcijama, ali da je teško za očekivati da se spoljna politika Austrije promeni.
“Sećete se da je predsednik Vučić imao izvanredne odnose sa Sebastijanom Kurcom, tadašnjim kancelarom i liderom ‘narodnjaka’. Teško je očekivati da se spoljna politika država poput Austrije menja naglo. Austrija je država koja je u kontinuitetu podržavala projekat lažne države Kosovo. Moguće je da bi nam ovaj Kurtijev politički autizam, tako da ga nazovem, pomogao donekle, zato što mislim da je on čovek koji već sad u kontinuitetu pravi neprijatelje na zapadu, doduše za svoje nepočinstvo nije ni blizu kao što bi mogao i morao biti od strane tih njegovih partnera i ktitora, ali da, to bi možda moglo da nam pomogne”, navodi Rajić.
Veruje da ko god bio na vlasti u Austriji u narednom periodu će sa Srbijom imati korektne odnose. Dodaje da i s aktuelnom vladom koju čine ‘narodnjaci’ i ‘zeleni’ Srbija ima dobru saradnju, uprko s tome što unutar ‘zelenih’, kao i u Nemačkoj, postoje pojedinci koji su otvoreno pro-albanske orijentacije, pa i ne kriju da su albanski lobisti.
"To nam svakako donekle otežava odnose sa Bečom, međutim, rekao bih da su ‘narodnjaci’ vrlo dobro uvideli snagu države Srbije i sve ono dobro što je uradila naša zemlja poslednjih godina, viziju predsednika Aleksandra Vučića i u kranjoj liniji da su svesni njegove popularnosti i uspeha SNS na svim poslednjim izborima. I to je i jedan pragmatizam kod Austrijanaca, prosto da žele da sarađuju sa vladajućim faktorom u Srbiji i da sa zemljom koja je najuticajnija u ovom delu Evrope žele da imaju pristojne odnose, budući da Austrija ceo prostor bivše Jugoslavije doživljava kao neku svoju prirodnu zonu interesa i da je ona ovde prisutna i ekonomski i politički”, rekao je Rajić.
Na pitanje da li bi jačanje Slobodarske partije moglo da utiče na promenu stava Austrije o kosovskom pitanju kaže da tako nešto nije realno.
“Da bi se to dogodilo, morate imati nadpolovičnu većinu u austrijskom parlamentu. Ja ne vidim raspoloženje kod ‘narodnjaka’ da tako nešto prihvate, a ‘slobodarci’ neće pobediti u smislu da imaju sami nadpolovičnu većinu, to je nemoguće. Oni mogu biti najpopularniji pojedinačno, ali moraju sa nekim praviti koaliciju. Tako da, iako bi to bilo jako lepo, i mnogo smo radili poslednjih godina na tome da se naš glas u Beču dobro čuje, tu treba istaći i veliki dopranos novog ambasadora u Beču gospodina Blagojevića, ne treba tako naglo podizati u našoj javnosti lestvicu očekivanja, pa da se onda posle razočaramo”, navodi politički analitičar.
Dušan Dostanić sa Instituta za političke studije takođe ne očekuju velika iznenađenja.
“Ne bi trebalo da bude nekih velikih iznenađenja, manje više ponoviće se oni rezultati sa izbora za evropski parlament. To znači da će Slobodarska partija Austrije biti prva po snazi sa više od 20 odsto, verovatno negde oko 27. Na drugom mestu će biti Narodna stranka premijera Nehamera. Na trećem mestu će biti social-demokrate i posle Zeleni”, objašnjava Dostanić za Kosovo onlajn navodeći da ove rezultate procenjuju ankete.
S druge strane, kaže, postavlja se pitanje kakva će biti realnost pobede Slobodarske partije.
“To je slična situacija kao u Nemačkoj na lokalnim izborima u Saksoniji ili Tiringiji ili slična situacija kao sa pobedom koju je izvojevalo nacionalno okupljanje u Francuskoj. Dakle, pojedinačno Slobodarska partija Austrije će biti najjača stranka, ubedljivo najača stranka, međutim, ipak stranka koja neće biti u stanju sama da formira vladu i vrlo je moguće da će, bez obzira na pobedu, u ovom trenutku ostati u opoziciji”, navodi on.
Napominje i da jačanje Slobodarske partije koja se zalagala protiv ulaska Kosova u međunarodne institucije ne znači automatski i promenu spoljne politike i odnosa prema Srbiji. Ocenjuje da očekivanja da će doći do nekakvih drastičnih rezova u politici nisu realna.
“Čak i kada bi Slobodarska partija ušla u vlast, veliko je pitanje da li bi ta stranka insistirala odmah na pitanju Kosova ili Srbije, s obzirom da to nisu centralne teme. Centralna tema u ovom trenutku u Austriji je pitanje migracija i to je ona stvar oko koje se bazira politika Slobodarske stranke. Naravno, Slobodari su i do sada pokazivali veliku inicijativu vezano za pitanje Kosova, za preispitivanje uloge Austrije i preispitivanje priznanja, kao što insistiraju i na neutralnom statusu Austrije kada je stvar vezana za konflikt Ukrajni”, navodi Dostanić.
0 komentara