Dvoržak: Solidarni smo sa otporom kosovskih Srba

Ugnjetavanje Srba na Kosovu pod vlašću albanskih ekstremista teško da će se promeniti, divimo se otporu koji pružaju kosovski Srbi I solidarišemo se sa njima. Nažalost, čak i nova američka administracija jasno stavlja do znanja da se na Kosovu ništa neće promeniti. Ali današnji svet se brzo menja, kazao je u intervjuu za Kosovo onlajn češki reditelj Vaclav Dvoržak.
Dvoržak, koji je završio čuvenu prašku školu za režiju, aktivista je za pravdu za Srbe na Kosovu i borac protiv nezavisnosti Kosova. Tim povodom snimio je dokumentarni film „Oteto Kosovo“, a organizator je brojnih okupljanja povodom godišnjica proglašenja nezavisnosti Kosova 17. februara 2008. godine, ali i godišnjice bombardovanja Srbije 24. marta 1999. godine.
U danima nakon najnovijeg obeležavanja godišnjice nezavisnosti, ali i izbora na Kosovu na kojima je Srpska lista ostvarila odličan rezultat, govorio nam je o svojim viđenjima borbe Srba za svoja prava na Kosovu, ali i budućnosti briselskog dijaloga koji je zapao u veliku krizu.
Još od prve posete Kosovu 2004. godine, veoma ste zainteresovani za položaj Srba i političke odnose na Kosovu. Nedavno su završeni parlamentarni izbori na Kosovu. Mislite li da se situacija za Srbe može promeniti na bolje, budući da su u poslednjih godinu dana obespravljeni, ne mogu da koriste svoju valutu dinar, većina srpskih institucija na Kosovu je zatvorena, dok je zaposlenima onemogućen rad.
Ugnjetavanje Srba na Kosovu pod vlašću albanskih ekstremista teško da će se mnogo promeniti. Divimo se i solidarni smo sa otporom kosovskih Srba. Nažalost, čak i nova američka administracija jasno stavlja do znanja da se na Kosovu ništa neće promeniti. Ali današnji svet se brzo menja. Rusija, koja je devedesetih bila slaba kao saveznik i nije se zalagala za Jugoslaviju jer za to nije imala ni vojnu ni ekonomsku snagu, od tada je vredno radila na sebi i danas svet ponovo mora da je ubroji u velike sile. Rat koji vodi protiv ukrajinskih nacista i oružja cele zločinačke organizacije Nato verovatno će se završiti pobedom i novim poretkom u istočnoj Evropi u narednim mesecima. Pritisak Rusije na Balkan će se pojačati, a to je nada za kosovske Srbe, ali i za Srbe u Bosni. A ako sama Srbija ne popusti, a za sada se čini da neće, onda će i kosovsko-albanski radikali morati da se odnose sa mnogo većim poštovanjem prema Srbima i njihovim institucijama.
Kako vidite budućnost Srba na Kosovu? Briselski dijalog između Beograda i Prištine je potpuno zamro, praktično u komi. Ima li nade da će izbor novog Specijalnog izaslanika EU za dijalog Beograda i Prištine Petera Sorensena probuditi taj proces ili on može upasti u još veću krizu?
Sorensen i EU su predstavnici korumpiranih evropskih „elita", koje sada lekcije ne dobijaju samo od Rusa, već i od nove američke administracije predsednika Trampa. Evropska unija će se promeniti. Nalazi se u ekonomskoj, energetskoj i moralnoj krizi, njeni dosadašnji vodeći političari su diskreditovani. Oni su gurali besmislenu političku agendu koja je Evropsku uniju gurnula u tešku krizu. U mnogim zemljama već vlada tišina. Mađarska, Slovačka, Austrija, Holandija, za nekoliko dana biće velika promena u Nemačkoj a na jesen se nadam i u Češkoj. To će se na kraju odraziti i na politiku EU. Mi Česi imamo najgore iskustvo sa članstvom u Uniji i ne želim da Srbija postane još jedna kolonija unutar EU. Unija je danas na putu dubokog propadanja, negiranja demokratije i promocije opasnih i lažnih ideologija. Mirno, kao neutralni, sačekajte promene, koje će sigurno uskoro doći. Biće samo na vašu i našu korist, kao i na korist napaćenih Srba na Kosovu.
Film „Oteto Kosovo“ iako je iz 2008. godine i dalje je veoma aktuelan. Kakvu istinu je doneo taj film?
Ni danas, posle mnogo godina, ne bih ništa menjao u tonu filma. Reč po reč, kadar po kadar, insistiram na filmu. Ali, naravno, film nema sve, pre svega, nedostaje mu širi kontekst. On govori o istoriji Kosova s početka 20. veka, ne zalazi dublje u prošlost. Nagoveštava krivicu Sjedinjenih Država, konkretno bande oko Klintona i Olbrajtove, i delimično njihovu motivaciju, ali ne pominje sve alate koje je američka administracija koristila da razbije Jugoslaviju i opljačka južnu srpsku pokrajinu. Film ne sadrži sve što treba reći o nasilnom raspadu Jugoslavije. Možda ću se kasnije vratiti na tu temu i dodati još sadržaja.
Poznati ste kao veliki aktivista u borbi za pravdu za Srbe na Kosovu. Pokretali ste i peticiju sa ciljem da Češka povuče priznanje nezavisnosti Kosova. Na čemu ste poslednje radili u pogledu aktivizma na Kosovu?
Svake godine u Pragu obeležavamo tužne godišnjice, a posebno onu 17. februara. Organizujemo demonstracije protiv priznanja Kosova, demonstracije za srpsko Kosovo, na Vaclavskom trgu u centru Praga. Svakog 24. marta učestvujemo u činu posvećenom poštovanju žrtava ispred Ambasade Republike Srbije. Počinjemo u 20 časova uz zvuk sirene za vazdušni napad, čime je počela agresija Nato država na Srbiju i Crnu Goru. Redovni govornici su češki političari, umetnici, predstavnici građanskih organizacija... Bivši predsednik Generalne skupštine UN, gospodin Jan Kavan, često drži govor.
Nažalost, češke vlade koje su se ovde smenjivale na vlasti su ropski proameričke, pro-EU, ulizičke i korumpirane. Mejnstrim mediji ili ne obaveštavaju o Srbiji i Kosovu ili ponavljaju propagandne gluposti rukovodstva Evropske unije, američkih agencija za uticaj ili samih kosovskih Albanaca. Ali čujemo se preko društvenih mreža i nećemo stati. Sve dok su predsednici Vaclav Kalus i Vaclav Zeman bili na funkciji, nije bilo češkog ambasadora u Prištini, iako je vlada priznala nezavisnost Kosova i osnovala ambasadu u Prištini. Diplomatsko predstavništvo je bilo tu, ali u suštini prazno, bez ambasadora. Sa inauguracijom predsednika Petra Pavela, na Kosovo je stigao i češki ambasador. Šteta, žao nam je, a činimo sve da sadašnju sramnu vladu i predsednika skinemo sa funkcije. Na jesen nas očekuju izbori, a sve ukazuje da će doći do velike promene u češkoj politici. Zato držite palčeve da uspemo.
Kako vidite odnose Češke i Srbije trenutno? Ima li nade da se nešto promeni po pitanju češkog priznanja nezavisnosti Kosova?
Mi stariji, koji smo već nešto doživeli i možemo da uporedimo, veoma cenimo prijateljstvo Srba i Čeha. Imali smo slične probleme i krize u istoriji, imali smo i u suštini imamo iste neprijatelje i danas. Bili smo dobri saveznici u ključnim istorijskim trenucima, pa se nadam da će tako biti i u budućnosti. Na nama je da mlađoj generaciji pokažemo istoriju i istorijske paralele. Ali, pre svega, moramo da uspostavimo renesansu naših dobrih državnih odnosa promenom vlade i predsednika, kako bi nova vlast podržala pravednu borbu Srbije protiv krađe njene južne pokrajine i protiv marionetske terorističke kvazi države koju tamo gaje SAD i Nato.
0 komentara