Gaši: Javni službenici na Kosovu razočarani platama i uslovima rada
Javni službenici na Kosovu imaju niske plate, a nemaju zdravstveno osiguranje, dok se Zakon o bezbednosti na radu ne primenjuje, ukazao je predsednik Nezavisnog sindikata administracije Kosova Alji Gaši povodom obeležavanja Međunarodnog dana javnih službenika, prenosi Ekonomija onlajn.
On je naveo da institucije, uprkos važnoj ulozi javne službe, ne razmatraju adekvatno stalne zahteve zaposlenih.
„Postoje i brojni drugi problemi, uključujući i to da se Zakon o bezbednosti na radu ne sprovodi, kao ni o zdravstvenom osiguranju, iako je usvojen. Način na koji će se on primeniti i dalje je nejasan. Postoji niz drugih problema koji prate javnu službu. Iako se smatra jednom od najvažnijih stubova institucija, ova vlada nije pokazala interesovanje za njihove zahteve, iako smo ih stalno upućivali“, rekao je Alji, prenosi Ekonomija onlajn.
Prema njegovim rečima, nesprovođenje odluke Ustavnog suda o Zakonu o platama nanelo je štetu javnim službenicima.
„Od 2024. do danas, Vlada Kosova i Skupština Kosova nisu izvršile izmene Zakona o platama, iako je to obaveza prema odluci Ustavnog suda. Na taj način su javni službenici i zvaničnici oštećeni kada su u pitanju plate i druge beneficije. Takođe, i pored institucionalnih turbulencija, beneficije za članove vlade i poslanike nisu prestale niti su bile prepreka da ih zadrže i unaprede“, rekao je Alji.
On je dodao da su inflacija i ekonomske okolnosti dodatno uticale na nezadovoljstvo i odlazak kadrova iz javne uprave.
„Kada je reč o pravima na radu, uslovima rada i platama, imajući u vidu tešku ekonomsku situaciju i visoku inflaciju, ništa nije učinjeno za javnu službu i javni službenici su izuzetno razočarani. Dolazi do odlaska zaposlenih, a još veći problem je što je interesovanje za rad u javnoj službi veoma nisko, posebno za deficitarna radna mesta, jer su plate u javnom i privatnom sektoru drastično različite“, naveo je Gaši.
Zato traži povećanje vrednosti koeficijenta za 50 odsto, uvođenje zdravstvenog osiguranja i potpisivanje kolektivnog ugovora.
Gaši je istakao da je Kosovo jedino bez kolektivnog ugovora i pozvao na ponovno aktiviranje Socijalno-ekonomskog saveta.
Međunarodni dan javnih službenika, posvećen priznanju uloge i doprinosa javnih službenika u razvoju društva i jačanju institucija, obeležava se 23. juna od 2002. godine kada je ustanovljen od strane Ujedinjenih nacija.
0 komentara