Kada će aerodrom u Đakovici početi da radi

Uprkos izjavama čelnika kosovskih institucija da će aerodrom Đakovica biti operativan za komercijalne, vojne ili druge usluge, taj aerodrom godinama i dalje nije u funkciji, piše Gazeta Ekspres.
Aerodrom Đakovica obnovio je italijanski Kfor i od posleratnog perioda od 1999. godine, pa sve do 2013. godine korišćen je za podršku vojnim aktivnostima aviona NATO operativnih misija.
U decembru 2013. godine, nakon sporazuma potpisanog između Vlade Italije i Vlade Kosova, izvršen je prenos aerodroma kosovskim vlastima, uključujući sva sredstva za operacije.
Vrednost ulaganja, koja je u ovaj aerodrom uložio italijanski Kfor, iznosila je milione evra.
Nakon prenosa koji je izvršio italijanski Kfor, Vlada Kosova je 2014. godine osnovala javno preduzeće Aerodrom Đakovica.
U to vreme na čelu Vlade Kosova bio je premijer Hašim Tači.
Tači je, 18. aprila 2014. godine, najavio je otvaranje "važne vazdušne akademije, koja će početi da deluje na aerodromu Đakovica“.
Ova akademija nikada nije otvorena, piše Gazeta Ekspres.
Istu izjavu, dodajući da će ovaj aerodrom biti operativan za putnike, teret ili čak kao škola pilota, ponovio je 2017. godine bivši premijer Isa Mustafa, koji je dodelio iz budžeta 200 hiljada evra za potrebe aerodroma.
Kosovske institucije u to vreme nisu isključile mogućnost da aerodrom Đakovica dobije turska kompanija "Limak", koja upravlja Međunarodnim aerodromom u Prištini.
Ali, sve ove izjave i obećanja data iz godine u godinu nisu realizovane i aerodrom Đakovica je ostao van funkcije.
Aerodrom je 2019. godine, odlukom Vlade Kosova, dok je premijer bio Ramuš Haradinaj, predat Ministarstvu odbrane.
Odluka Vlade predviđa neodređeno korišćenje civilnog aerodroma Đakovica, za strateške potrebe Ministarstva odbrane i KBS.
Ali, zvaničnici Ministarstva odbrane u pisanom odgovoru poslatom Radiju Slobodna Evropa ukazali su da je aerodrom Đakovica trenutno u nefunkcionalnom stanju i da je obezbeđena samo fizička straža za aerodrom.
U planovima Ministarstva odbrane, navodi se u odgovoru, aerodrom Đakovica će se koristiti za potrebe Kosovskih snaga bezbednosti i u funkciji svojih jedinica za ispunjavanje njihovih zakonskih dužnosti.
Ministarstvo odbrane procenjuje da su aerodromu Đakovica potrebne investicije, koje će se realizovati u skladu sa preliminarnim planovima vlade i ministarstva, ali ne pruža detalje o tome šta i kada ovo sredstvo može biti pušteno u rad, što se smatra važnim u Kosovo.
U 2016. godini, Kosovska uprava za civilno vazduhoplovstvo, koja je odgovorna za regulisanje bezbednosti civilnog vazduhoplovstva i ekonomsku regulaciju aerodroma i vazduhoplovnih službi na Kosovu, izvršila je reviziju na aerodromu Đakovica.
Ovaj izveštaj pokazuje da je u to vreme aerodrom bio zatvoren za rad.
U međuvremenu, sveobuhvatnom revizijom procenjena je postojeća infrastruktura i oprema.
Taj izveštaj, između ostalog, navodi da je na aerodromu postavljen pokretni toranj kontrole letenja, potpuno opremljen neophodnim sistemima za vezu zemlja-vazduh.
Aerodrom Đakovica ima na raspolaganju sistem za sletanje instrumentacije i NDB (Non-directional Beacon) navigacioni sistem koji piloti koriste kao pomoć u navigaciji. Dodaje se da aerodrom takođe ima infrastrukturu za snabdevanje električnom energijom i vodom, a takođe postoji vazduhoplovni sistem osvetljenja na zemlji i vizuelna i radio-navigaciona pomagala.
Takođe, na aerodromu postoji infrastruktura i oprema za spasilačku službu, gašenje požara i punjenje aviona gorivom.
Aerodrom Đakovica se nalazi oko pet km severno od grada Đakovice. Nalazi se na relativno ravnom području na oko 400m nadmorske visine.
Ima jedinstveni sistem piste sa paralelnom rutom. Staza je dugačka 1.799 metara, široka 30 metara i orijentisana u pravcima 17-35. Površina piste je asfaltna, stranice piste su široke 7,5 metara od šljunka.
Prostor aerodromskih terminala sastoji se od prostora za putničke i teretne terminale, prostora za parkiranje vazduhoplova, utovar, istovar i putnički servis.
0 komentara