Mučaj: Stopa nataliteta u Albaniji sve niža, mladi sve više okrenuti karijeri
U Albaniji je stopa nataliteta sve niža iz godine u godinu, a kao glavne faktore sagovornica Kosovo onlajna, šefica odeljenja za pedagogiju i psihologiju na Fakultetu socijalnih nauka u Tirani, sociolog profesor sci. dr Arjana Mučaj, navodi neizvesnu budućnost za mlade i migracije. Pad nataliteta povezuje i sa jačanjem uloge žena i devojaka u društvu, ali i s time da su mladi sve više usmereni na profesionalna dostignuća i karijeru.
„Govorim o mladim porodicama, tek stvorenim, koje ne veruju da će im budućnost u našoj zemlji biti srećna. Treba istaći i činjenicu da su se godine školovanja povećale, jer svako od njih ima za cilj napredovanje u profesionalnoj karijeri, a tek pošto u tome uspeju razmišljaju o stvaranju porodice i rađanju dece. U Albaniji postoji još jedan bitan uzrok, a to je migracija stanovništva, koja se kod nas može smatrati “ranom društva”. Masovno iseljavanje dovelo je do posledica u privredi. Imamo, dakle, nekoliko elemenata - nesigurnost, ali i nedostatak želje mladih da brzo stvore porodicu. To su glavni faktori koji utiču na smanjenje nataliteta u našoj zemlji”, rekla je Mučaj.
Navodi da je do značajnog pada rođenih došlo u poslednjih deset godina, kao i da je pre devedesetih godina prosečna albanska porodica imala petoro ili šestoro dece. Danas ih ima maksimalno dvoje.
“Postoji statistika o starenju stanovništva u svim evropskim zemljama, ali i u Albaniji. U našoj zemlji će, u narednoj deceniji, ili za dve, to biti veoma osetljiv problem, koji će se odraziti na zdravstvene usluge, jer je starijima potrebna veća zdravstvena nega nego mladima. Takođe, imaćemo problem i sa socijalnim uslugama, ali glavna briga biće u vezi sa doprinosima za socijalno osiguranje, za penzije. Mi dobro znamo da bi broj obveznika trebalo da bude znatno veći od broja penzionera”, objašnjava Mučaj.
Kao jedno od mogućih rešenja za porast nataliteta navodi stvaranje mogućnosti i prilika za mlade kako bi u Albaniji imali kvalitetniji život, ali i za povratak onih koji su napustili zemlju.
„Važno je da se vrate oni koji žive van Albanije, da se integrišu u društvo i donesu svoje prihode koje su zaradili u inostranstvu. Albanska država mora da ima politiku planiranja porodice, socijalnu politiku, da podstakne mlade da povećaju broj dece u porodici. Ove politike se odnose na obrazovanje, zdravstvo i ekonomsku pomoć mladima, pomoć koju porodice moraju dobiti da bi dostojanstveno živele. Znamo da socijalna politika koja se danas sprovodi u Albaniji nije dovoljna. Često donosimo strategije koje je nemoguće sprovesti. Svaka socijalna politika mora da ima uticaja na mlade ljude, a samo na taj način možemo da zaustavimo odliv mozgova i glavnih kontributora albanske privrede”, zaključuje Mučaj.
0 komentara