Albanija: U poslednje tri decenije kontinuiran pad nataliteta

Bebe
Izvor: Lajmi

U Albaniji natalitet opada već decenijama, a samo u prošloj opao je za 13 odsto u odnosu na 2021. Stručnjaci, zvaničnici i lekari sa zabrinutošću gledaju na ovu pojavu, a vlasti su preduzele nekoliko mera koje imaju za cilj da povećaju broj rođenih u zemlji, ali stručnjaci smatraju da su one nedovoljne, piše Glas Amerike.

U Albaniji je stopa nataliteta sve niža i od 1990. godine rađanje je smanjeno za 71 procenat. 

Mlada majka iz Tropoja, Ajlin Alfredaj ima sedmoro dece.

"Teren na kojem živimo nije udoban za mladu majku, da ima veliku porodicu, da se posveti sebi i ostvaruje prihode. Velika porodica traži uslove, sredstva za odgajanje i školovanje dece. Ali, i žena, kao majka, želi da se oseća ispunjeno. To je trošak, umor, napor", rekla je Ajlin Alfredaj.

Ona je pravnica u katastru grada Tropoja, a njen suprug je nastavnik fizičkog vaspitanja.

"Nije lako, jer biti majka sedmoro dece, raditi, nije lako, jer pored osam sati na poslu, morate da brinete o deci kada se vratite kući, ali i o sebi", rekla je Ajlin.

Pad nataliteta u zemlji sociolozi povezuju sa nizom faktora, počev od jačanja uloge žena i devojaka u društvu, njihove usmerenosti na profesionalna dostignuća i karijere, porasta broja razvoda, emigracije, ekonomske nesigurnosti parova ili upotrebe opojnih supstanci i polno prenosivih bolesti.

Stručnjaci sa zabrinutošću konstatuju da žene u ruralnim područjima imaju manji pristup određenim uslugama koje utiču na plodnost.

"Retki su slučajevi kada je ženama i devojkama u ruralnim sredinama tek malo otežan pristup uslugama. A u onim slučajevima gde se usluge nude, nedostaju im informacije o uslugama koje su njima potrebne. Nemaju informacije o trudnoći, odgajanju deteta, roditeljstvu. To je trenutak kada usluge treba da idu direktno do korisnika u okruženju u kome se nalaze", rekla je za Glas Amerike Mirgit Vataj, predsednica Reda socijalnih radnika.

Direktorka Akušerske i ginekološke bolnice Kraljice Džeraldine u Tirani Eliona Demaliaj, smatra da je pad nataliteta u vezi sa nekoliko faktora, od kojih je glavni, prema njenim rečima, promenljivi koncepti života mladih, kao i njihova sve veća želja da se detetu pruži više ekonomskih mogućnosti.

"Devojčice se više obrazuju, imaju veću želju za karijerom. To ih tera da rađaju decu kada budu starije. To direktno i indirektno znači da će broj dece za koju se odluče, u porodici biti manji, od porodice njihovih majki ili baka" , rekla je Demiliaj.

Vlasti su poslednjih godina pojačale napore da stimulišu rađanje u zemlji, pa od 2019. svaka majka koja rodi prvo dete dobija bonus od 40.000 leka, koji se progresivno povećava na 80.000 leka za drugo dete, 1.200 leka za treće i tako dalje. Trenutno je oko 160.000 dece koristilo ovaj bonus, uključujući i one rođene u inostranstvu i registrovane u Albaniji.

Zamenik ministra zdravlja i socijalne zaštite Denada Seferi kaže da je važno da se podrže nezaposlene majke koje imaju troje maloletne dece, do njihove navršene 18 godine.

"Politika vlade je bila upravo takva, da se majke podrže uplatom doprinosa za socijalno i zdravstveno osiguranje, tako da majka u periodu odrastanja deteta, kada je dete mlađe od pet godina ima plaćeno osiguranje. To se naziva radnim godinama", rekla je Denada Seferi.