Muzej žrtava genocida uputio dopis Ministarstvu prosvete da đaci posećuju stratišta

Jasenovac
Izvor: Večernje novosti

Stratište u Jajincima, Staro sajmište, Muzej Banjičkog logora, Topovske šupe na Autokomandi, Logor na niškom Crvenom krstu "12. februar", Spomen-park Bubanj, Kadinjača, Jasenovac, masovna grobnica kozaračke dece u okviru kompleksa zagrebačkog groblja Mirogoj, Spomen-park Dudik kod Vukovara, logori Gospić, Jadovno i Pag, Spomen-područje "Danica" u Koprivnici, Jastrebarsko, stratišta u Sisku i Glini, prenose Novosti.

Ovo su samo neke od lokacija koje su se našle na spisku stratišta civila, u najvećem broju Srba, Jevreja i Roma, ali i drugih, koje je Muzej žrtava genocida poslao juče Ministarstvu prosvete sa nadom da će se naći na mapi đačkih ekskurzija. Na spisku su i Donja Gradina, Prebilovci, Tjentište, Stari brod kod Višegrada.

Kako direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić navodi u pismu resornom ministru Branku Ružiću, oni mole da se svim školama prosledi Inicijativa da u programe rekreativnih nastava, studijskih putovanja i učeničkih ekskurzija, primereno uzrastu, uvrste obilaske mesta stradanja civila i učesnika antifašističke oslobodilačke borbe u Drugom svetskom ratu.

"Kao matična muzejska ustanova Srbije, odgovorna za negovanje kulture sećanja na žrtve genocida počinjenog nad Srbima, Romima i Jevrejima u NDH, kao i na sve žrtve ratnih i zločina protiv čovečnosti na teritoriji Kraljevine Jugoslavije tokom Drugog svetskog rata, smatramo da je od izuzetne važnosti da saznanja koje učenici stiču o stradanjima civila i učesnika antifašističke borbe na časovima, budu upotpunjena kroz obilaske najznačajnijih lokaliteta“, kaže Ristić.

Da će resorno Ministarstvo preduzeti neophodne korake u realizaciji Inicijative Muzeja potvrdio je za "Novosti" ministar Branko Ružić:

"Podržavam ovakvu ideju, jer učenicima treba još više približiti zbivanja iz Drugog svetskog rata, posebno o stradanju Srba, Roma i Jevreja, kao i drugih nedužnih žrtava u NDH. Obilaskom Jasenovca, ali i svih drugih lokaliteta posvećenih sećanju na žrtve ratova, oni bi upotpunili i produbili znanja o ustaškim i drugim zločinima nad nedužnim civilima. Važno je da to učinimo zbog budućih generacija i da na ovaj način doprinesemo razvoju sveopšte kulture sećanja u našem društvu“, rekao je on.

Milan Bajić, direktor beogradske OŠ "Josif Pančić", konstatuje za "Novosti" da je i on generalno "za".

"Problem je jedino kako uklopiti ekskurzije van zemlje u plan i program, ali i u cene koje roditelji mogu da plate. Deca bi trebalo da poznaju istoriju Drugog svetskog rata, ali i razmere građanskog rata u samoj Srbiji“,  kaže Bajić.

Na spisku mogućih destinacija u inostranstvu našli su se i Mauthauzen, Aušvic-Birkenau, Treblinka, Dahau. Pozivaju nastavnike da i sami daju predloge.

Posete u Srbiji

Na spisku destinacija u našoj zemlji našli su se i Grob neznanog junaka, Spomenik civilima obešenim na Terazijama, Spomenik Menora u plamenu, Jabuka kod Pančeva, Spomen-park Sremski front. Tu su i Spomen-groblje u Sremskoj Mitrovici, Spomenik žrtvama Racije u Novom Sadu, kompleks Batinska bitka, spomen-park Kragujevački oktobar.