Na Pravnom fakultetu PU održan naučni skup „Praćenje stanja ljudskih prava na Kosovu i Metohiji“

Zbornik o praćenju ljudskih prava na KiM
Izvor: Kosovo Online

Na Pravnom fakultetu prištinskog univerziteta sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici danas je održan naučni skup na temu „Praćenje stanja ljudskih prava na Kosovu i Metohiji“, na kojem je 17 autora naučnih radova predstavilo svoja istraživanja o grubom kršenju ljudskih prava kojima su izloženi Srbi na Kosovu.

Dekanica Pravnog fakulteta Slobodanka Perić u izjavi za Kosovo onlajn  kaže da je organizacija jednog ovakvog projekta iziskivala veliku ozbiljnost u radu jer je, prema njenim rečima, broj prijava kršenja ljudskih prava veliki na svakodnevnom nivou, ali da je ozbiljan pristup angažovanih profesora i saradnika dao rezultat da se obimni materijal nađe u zborniku koji je danas predstavljen.

„Ovaj projekat je realizovan uz pomoć Kancelarije za Kosovo i Metohiju kao i Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica. Nije lako biti deo ove organizacije, ali cilj, misija i domašaj ovog projekta daje vam snagu da ovako nešto organizujete. Nije nimalo lako organizovati jedan ovakav naučni skup u obziru na naše društvene i političke okolnosti. Godinu dana se pripremamo za ovaj završni naučni skup. To je podrazumevalo štampanje zbornika, izradu recenzija svih ovih navoda, prikupljanje materijala na terenu. Nažalost, ono što je naša stvarnost je da materijala uvek ima. Materijala je bilo, i nažalost, biće ga. Mi se trudimo da kroz jednu naučnu studiju i pravnu analizu prateći međunarodna dokumenta, povelje Ujedinjenih nacija i ostalih dokumenata bacamo svetlo na težak položaj našeg naroda na Kosovu i Metohiji“, rekla je Perić.

Kako navodi Perić, cilj je da se naučni rad prevede i na druge jezike kako bi se ovaj zbornik radova predstavio širom sveta kako bi međunarodna zajednica reagovala na kršenje ljudskih prava Srba na Kosovu.

„Cilj je da ovaj projekat produbimo, da bude dugoročniji. Ovaj Zbornik će biti distribuiran svim našim bibliotekama, a cilj je da bude distribuiran u regionu kao i da zbornik bude preveden na engleski jezik, a potrudićemo se da radovi budu prevedeni na francuski i nemački kako bi bio na pravi način prezentovan svetskoj javnosti“, zaključila je Perić.

Redovni profesor na Pravnom fakultetu Jelena Belović, koja je jedan od autora naučnog projekta, rekla je da je ovo bio obiman zadatak za sve profesore i saradnike koji su radili na identifikaciji slučajeva kršenja ljudskih prava na Kosovu.

„Današnji naučni skup je na temu `Praćenje stanja ljudskih prava na Kosovu i Metohiji` u periodu od marta 2024. do 2025. godine. U ovom Zborniku su sublimirani naučni i stručni radovi, a on nije samo dokument, već je i pokazatelj permanentnog sistemskog, i u poslednje vreme intenziviranog kršenja ljudskih prava pripadnika srpskog naroda od strane de fakto vlasti na Kosovu i Metohiji. Ukupno 16 istraživača je radilo na zborniku, uz angažovanje dva mlada diplomirana pravnika koji su sarađivala sa advokatima koji rade u Kosovskoj Mitrovici, kao i međunarodnim organizacijama, javnim službama koje su bile od pomoći u prikupljanju podataka i dijagnostifikovanju svih onih slučajeva u kojima se kvazi pravo oblači u pravno ruho”, kaže Belović i napominje da je izuzetno teško zaštiti ljudska prava i predstaviti međunarodnoj zajednici kolektivna kršenja ljudskih prava Srba na ovim prostorima koja su, kako ističe, očigledna.

Pomoćnik direktora Kancelarije za KiM Igor Popović istakao je da Pravni fakultet Univerziteta u Prištini sa trenutnim sedištem u Kosovskoj Mitrovici predstavlja jednu od ključnih institucija vezanih za borbu za zaštitu ljudskih prava Srba i nealbanaca na Kosovu, ali i lica koja su bila prisiljena da napuste Kosovo, kao i da je zabrinjavajuće visok stepen ugroženosti ljudskih prava Srba.

„Borba za srpske interese vodi se diplomatskim, političkim ali pre svega pravnim putem. Profesori i studenti Pravnog fakulteta u Kosovskoj Mitrovici imaju, nažalost, retku priliku da zbog svakodnevnog institucionalnog pritiska Prištine na Srbe u svim oblastima krivičnim, imovinskim, porodičnim ili upravnim, u praksi vide i primenjuju ono što teorijski uče na fakultetima“, rekao je Popović

Kancelarija za KiM je finansijski podržala projekt izrade zbornika profesora Pravnog fakulteta Univerziteta u Prištini, sa sedištem u Kosovskoj Mitrovici, u kome su stručno i sistematski izložena kršenja ljudskih prava u raznim oblastima na teritoriji Kosova.

Cilj je da studenti Pravnog fakulteta, budući advokati i pravnici u drugim oblastima, budu osposobljeni da se u svojim profesijama bore za zaštitu ljudskih prava Srba i nealbanaca.

„Kancelarija za KiM i drugi organi Republike Srbije nastaviće i ubuduće još više da pružaju podršku Pravnom i ostalim fakultetima Univerziteta u Prištini na projektima za zaštitu Srba i nealbanaca i jačanju naše visokoškolske institucije na KiM“, zaključio je Popović.