Osmani otputovala u Kalabriju, u posetu zajednici Arbereša

Vjosa Osmani
Izvor: Reporteri

Predsednica Kosova Vjosa Osmani otputovala je u Kalabriju, u Italiji, na poziv zajednice Arbereša iz tog regiona, prenosi Reporteri.

Kako se navodi u saopštenju Predsedništva, Osmanijevoj će biti uručena nagrada "Đerđ Kastriot", a očekuje se da će tokom posete Kalabriji imati nekoliko sastanaka.

"Tokom posete, predsednica Osmani će imati odvojene sastanke sa predsednikom regije Kalabrija, sa predsednikom provincije Kozenca, kao i sa gradonačelnicima opština u kojima živi zajednica Arbereša, sa kojima će razgovarati o mogućnostima daljeg produbljivanja saradnje Kosova sa tim opštinama", navodi se u saopštenju.

Tokom posete, Osmani će predstaviti i mogućnosti saradnje sa zajednicom Arbereša.

"Zbirka usmene tradicije Arbereša, kao i  jezičko bogatstvo, kao deo očuvanja njihovog identiteta, biće u fokusu posete", navodi se u saopštenju.

Arbareši su albanska etnolingvistička grupa u južnoj Italiji, uglavnom koncentrisana u regionima Apulije, Bazilikata, Kalabrije, Kampanije, Molizea i Sicilije. Potomci su pripadnika plemena Toske, koja je izbegla iz Moreje u južnu Italiju od 14. veka, od početka prodora Osmanlija na Balkan i danas pripadaju katoličkoj crkvi pravoslavnog obreda.