Porodice stradalih Srba u Livadicama: Nikada nećemo zaboraviti, ali za nas ne postoji pravda

U crkvi Svete Petke u Lapljem Selu u blizini Gračanice služen je parastos za 12 nastradalih Srba, koji su pre 23 godine ubijeni u bombaškom napadu na autobus "Niš ekspresa" u mestu Livadice kod Podujeva.
Nakon parastosa pomen je služen i na grobu jedne od žrtava, Mirjane Dragović. Mirjanina sestra, Jelena Stojanović navela je da godine prolaze, a da porodice još uvek nemaju odgovore na pitanje ko je i zašto to učinio.
"Često se pitam koliko smo trpeljiv narod, koliko možemo da izdržimo, i podnesemo. Jedino što mi daje odgovor je vera i nada. Ne znamo odakle nam toliko srce da se nadamo da možemo da ostanemo ovde. Sigurno je da nećemo da zaboravimo, našu Mirjanu, sve one koji su ubijeni, oteti. Nećemo dozvoliti da se njihovo ime zaboravi, i da se ne čuje glasno. Svaki dan nam je novo sećanje i nova borba", rekla je Stojanović.
Gordana Đorić koja je tog dana bila u jednom od autobusa rekla je da joj je taj događaj uvek u sećanju.
"To će duboko ostati u nama koji smo doživeli tu tragediju, koji smo videli raskomadana tela unesrećenih sugrađana, povređenih. To je duboko u meni, a sigurna sam i u ostalima koji su doživeli to. Nema dana da se ne setimo tog slučaja. Tu je i ogorčenje, jer oni koji su počinili zločin nisu dobili kaznu, nego su tu negde među nama. Na suđenju se taj čovek okrenu prema nama, i danas se sećam njegovog ciničnog osmeha, to me proganja. Nepravda nas svakodnevno pogađa. Za nas ne postoji pravda ni od strane međunarodne zajednice, kao ni od kosovskih institucija, ni od onih koji treba da pronađu i kazne one koji su počinili taj zločin, kao i sve druge zločine od 1999. godine pa nadalje", rekla je Đorić.
Advokat Živojin Jokanović istakao je da je taj događaj jedan iz serije od više stotina zločina koji su učinjeni nad srpskim narodom, a koji su ostali nerasvetljeni.
"Imamo preko 900 različitih incidenata koji su ostali nerazjašnjeni, jedan od najgnusnijih su Livadice. Ništa manje ne ostavlja loš znak i slučaj žetelaca u Starom Gracku, ubistvo Popovića iz Kline, napad na dečake u Goraždevcu...Jedini rasvetljeni zločin koji je dobio sudski epilog jeste ubistvo Dimitrija Popovića. U slučaju Livadice imali smo identifikovanog izvršioca, koji je pronađen na osnovu opuška, a preko DNK analize. To je najsigurniji način identifikacije, Zašto se stalo? Izvršilac je osuđen, ali se u jednom čudnom postupku obustavlja postupak i on se oslobađa usled nedostatka dokaza, to je prvi predmet koji je tako gnusno zatvoren", rekao je Jokanović.
Parastosu su pored porodice nastradale Mirjane Dragović prisustvovali i zvaničnici lokalnih samouprava, kao i pomoćnik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Igor Popović koji je istakao da je zločin u Livadicama ostavio bol u srcima.
"I 23 godine posle tragičnog događaja i dalje čekamo pravdu za ljude koji su godinu i po dana posle završetka ratnog sukoba na KiM hteli na Zadušnice da obiđu grobove svojih najmilijih, nadajući se da je neki mir postignut i da je bezbedno. Nažalost desio se teroristički napad. Pored silnih trupa međunarodne zajednice i bezbednosnih kapaciteta koji su rekli da će pronaći zločince, mi ni do danas nemamo kažnjene izvršioce, osim jednog koji je oslobođen. Pozivamo i apelujemo na pravdu, da se slučaj obnovi koji je obustavljen usled navodnog nedostatka dokaza i da odgovorni budu kažnjeni. Umesto toga imamo da se Srbi prikazuju kao nekakvi teroristi jer brane svoja prava na život u okruženju gde su rođeni. Pozivamo međunarodnu zajednicu i lokalne institucije, da umesto progona Srba svoje kapacitete upotrebe na pronalaženju odgovornih za teroristički napad", rekao je Popović.
U terorističkom napadu na autobus "Niš ekspresa" 16. februara 2001. godine u Livadicama nastradalo je 12 Srba, a 43 je povređeno. Za bombaški napad na 40 godina osuđen je Flori Ejupi, čiji je DNK pronađen na mestu sa kojeg je aktivirana bomba, ali ga je Euleksov sud oslobodio zbog nedostatka dokaza.
0 komentara