Pravo žena na nasledstvo i dalje ostaje tabu tema na Kosovu

Priština
Izvor: Kosovo Online

Pravo žena da učestvuju u porodičnom nasledstvu i dalje ostaje tabu tema unutar porodica na Kosovu, prenosi RTK.

Razne organizacije koje se bave zaštitom žena kažu da je jedan od izazova za žene njihovo pravo na nasleđivanje imovine, a predložile su i uklanjanje nacrta zakona koji dozvoljava odricanje od nasledstva.

Zakoni Kosova garantuju jednaka prava za žene i muškarce, ali uticaj kulture, tradicije, ekonomski uslovi i nivoa obrazovanja uticali su na postizanje jednakosti predviđene zakonom. Primena zakona o nasleđivanju i dalje posustaje, a poboljšanja su malobrojna.

Edona Seljimi, iz Inicijativne organizacije za pravdu i ravnopravnost, rekla je za Radio Kosovo da je nažalost malo žena svesno svojih prava, a posebno učešća u nasleđivanju.

„Mislim da još uvek postoji takav mentalitet odricanja od nasledstva zarad porodice. Otprilike, prema podacima iz prethodnih godina, negde između četiri i pet odsto žena na Kosovu učestvuje u porodičnom nasleđu. Dakle, položaj žena u društvu u pogledu nasleđivanja nije dobar, iako je u skladu sa Zakonom o nasleđivanju. Međutim, ovaj zakon se ne primenjuje u našem društvu. Prema istraživanju, oko 18 odsto žena odriče se nasledstva, iz porodičnih razloga,  da ne bi stvarale sukobe“, rekla je ona.

Prema podacima, oko 15 odsto imovine je upisano na ime žena. Seljimi je naglasila da se prema Zakonu o nasleđivanju svaka imovina kupljena tokom braka upisuje na ime oba supružnika.

„Ako žene ne nasleđuju imovinu na isti način kao što muškarci nasleđuju imovinu, onda samo 50 odsto stanovništva, a to su muškarci, ima svoje ekonomsko osnaživanje, dok mnoge žene koje ne nasleđuju imovinu nisu ekonomski nezavisne od muškaraca. Iz tog razloga treba da počne osvešćivanje društva i porodice, da postoji stopostotni razvoj društva, a ne samo 50 odsto“, rekla je ona.

Adeljina Teršani iz Mreže žena Kosova rekla je za Radio Kosovo da su predložile izmene Zakona o nasleđivanju, potpuno ukidajući član koji dozvoljava odricanje od nasledstva.

 „Istina je da Zakon o nasleđivanju koji je na snazi, predviđa da se naslednik može odreći imovine, ne određuje da takav član treba da koriste samo žene. Ali, poznavajući patrijarhalni mentalitet na Kosovu, to je član koji se najviše zloupotrebljava od notara, sudija, tužilaca i od samih porodica, gde se žene zbog toga odriču svoje imovine. Zbog toga smo se godinama zalagali sa organizacijama članicama da se takav član promeni, ali još uvek nema pomaka u tom pravcu. Ali, u trenutku kada se raspravlja o izmenama i dopunama Zakona, imamo naše preporuke i nalaze da se takav član ukloni, kako se ne bi dala prilika da se zloupotrebi na štetu žena“, rekao je ona.

U Zakonu o nasleđivanju na Kosova, član 3 tačka 1 kaže da su „Sva fizička lica pod istim uslovima jednaka u nasleđivanju“. Zakonski naslednici prema Zakonu o nasleđivanju su: očeva deca, njegova usvojena deca i njihovi potomci, bračni drug, roditelji, braća i sestre.

Sa pravne strane, član 7.2 Ustava Kosova jasno zabranjuje diskriminaciju žena. Štaviše, član 22 propisuje da je Konvencija o eliminaciji svih oblika diskriminacije žena izričito uključena u zakone Kosova.