Rikalo: Mora se raditi na prevenciji i informisanju mladih da je silovanje krivično delo

Nevenka Rikalo.jpg
Izvor: Kosovo Online

Koordinatorka "Ženskog inkluzivnog centra" u Novom Brdu, Nevenka Rikalo izjavila je za Kosovo onlajn da je slučaj silovanja jedanaestogodišnje devojčice u Prištini, jedan od najtraumatičnijih i najsurovijih događaja.

"Mi pružamo stručnu pomoć mladim ženama, devojkam koje su bile izložene određenim vrstama nasilja. Postoje četiri vrste nasilja kao što su psihološko, fizičko, ekonosmko nasilje i seksulano nasilje. Mi kao osoblje ovog  centra, ne gledamo ko je koje vere, obrazovanja, ali eto događaju se strašne stvari, to su događaji koji kasnije mnogo utiču na život osobe koja je izložena ili doživela nasilje", objašnjava Rikalo.

Rikalo smatra da će devojčica teško da se nosi sa celokupnom situacijom, kao i da je potrebna stručna pomoć psihologa.

"Ova devojčica će teško da se nosi sa tim u životu, jer je kod nas urezano mišljenje da su same devojčice izazvale to nasilje. Ali rad sa njom uz kvalifikovanu psihološkinju, koja će razgovarati ne samo sa njom već i sa roditeljima, da je ubedi i promeni mišljenje da ona nije kriva. Dobro je što su roditelji reagovali i prijavili slučaj", kazala je Rikalo.

Sam čin silovanja je krivično delo, i moramo što više da radimo na prevenciji i infomisanju mladih, poručila je Rikalo.

"Održavamo radionice i sa mladima i sa ženama, ali se ipak događaju ti nemili događaji. Mali je dolazak osoba koji žele da čuju. Trebalo bi što više da se čuje o prevenciji i da ljudi budu informisani. Procena prepoznavanja određene vrste nasilja je veoma niska, jer još uvek utiču patrijahalni stavovi i mentalitet da muškarci treba da budu moćniji", kazala je Rikalo.

Rikalo očekuje da Zakon o zaštiti od nasilja u porodici, koji je usvojen 2010. godine bude dopunjen i da se izvrši izmena na osnovu Istambulske konvencije.

Ona je je dodala da se do sada nisu suretali sa ovakvim slučajem, ali su imali slučajeve sklapanja ranih brakova.

"Nakon samog dolaska žrtve, kontaktiramo psihloškinje, i to dečju, jer one najbolje mogu da pruže pomoć maloletnicama, koje su obično stare od 14 do 16 godina", dodala je ona.
 
Što se tiče kazne za počinioce, Rikalo ističe da je pre svega potrebno da se promeni krivični zakon, kao i da se kazna za silovatelje jedanaestogodišnje devojčice javno iznese, kako bi to bila opomena drugim muškarcima da je silovanje ipak kažnjivo i da počinioci treba da budu dugotrajno u zatvoru, budući da počinioci nasilja ne mogu da se promene i da budu korisni zajednici.