Svečanost povodom 80 godina od osnivanja 63. padobranske brigade Vojske Srbije

Vučević
Izvor: Instagram

Na vojnom aerodromu "Narednik-pilot Mihajlo Petrović" u Nišu danas je organizovana svečanost povodom obeležavanja 80 godina od osnivanja elitne 63. padobranske brigade Vojske Srbije, poznate i po prisustvu na Košarama 1999. godine, kada su od 67 dana bitke 61 proveli na karauli. Tokom današnje svečanosti, premijer Srbije Miloš Vučević uručio je pripadnicima te elitne jedinice Orden belog orla sa mačevima trećeg stepena.

Vučević je podsetio da je osam decenija prošlo od kada je, kako je naveo, mala grupa hrabrih dobrovoljaca, predvođena mladim poručnikom Vranićem, prvi put smelo zakoračila u nepoznato.

"Davne 1944. godine, nadomak Barija, postavljeni su temelji našeg vojnog padobranstva. Od tada do danas, 63. padobranska brigada je kroz svaku bitku, svaki zadatak i svaku žrtvu, stvarala ime koje danas ponosno izgovaramo", naveo je Vučević na Instagramu.

Ukazao je da je danas imao veliku čast da u ime predsednika Republike Srbije Aleksandra Vučića, pripadnicima elitne 63. padobranske brigade uruči Orden belog orla sa mačevima trećeg stepena.

"To je priznanje za sve generacije padobranaca koji su časno služili Srbiji. Želim im da nastave da svoje zadatke izvršavaju časno i profesionalno, da vole i štite svoju otadžbinu i sve njene građane! Čestitam 80. godišnjicu postojanja jedinice, Dan vojnih padobranaca i krsnu slavu – Pokrov Presvete Bogorodice", naveo je Vučević.

Prvi padobranski bataljon, čije tradicije neguju padobranci elitne 63. padobranske brigade, osnovan je uz pomoć savezničkih snaga 14. oktobra 1944. godine u vojnoj bazi kraj Barija, u Italiji.

Kako se navodi na sajtu Vojske Srbije, ubrzo su se pokazale prednosti padobranskih jedinica i obuke koju sprovode, posebno pri selekciji ljudstva za poslove visokog rizika te je zbog toga u Nišu 1967. godine formirana 63. padobranska brigada, koja se bitno razlikovala od prethodnih padobranskih jedinica.

Jedinicu su sačinjavale padobranske čete, a izviđačka i diverzantska obuka preuzimaju primat. 

Nova prekretnica u razvoju padobranskih jedinica, navodi se, bila je pojava padobrana tipa krilo krajem sedamdesetih i početkom osamdesetih godina. Novi padobrani su omogućavali specijalne desante i spuštanje veće grupe padobranaca sa velikih visina na terene malih dimenzija sa preprekama u okolini. Tako je 63. padobranska iz jedne vazdušno-desantne jedinice izrasla u specijalnu padobransku brigadu.

Zahvaljujući uspešnom izvršavanju brojnih mirnodopskih i ratnih zadataka i vrhunskoj osposobljenosti, 63. padobranska brigada je zauzela prestižno mesto među specijalnim jedinicama Vojske Srbije.

Za pokazanu hrabrost i učinjena herojska dela tokom borbenih zadataka, 63. padobranska brigada je 1999. godine odlikovana Ordenom narodnog heroja.

U okviru organizacijskih promena iz 2006. godine, 63. padobranska brigada je preformirana u 63. padobranski bataljon u sastavu novoformirane Specijalne brigade. Staro ime i status jedinice vraćeni su odlukom predsednika Republike Srbije od 21. decembra 2019. godine, na osnovu koje je ponovo formirana 63. padobranska brigada, kao jedinica neposredno potčinjena načelniku Generalštaba Vojske Srbije.

Učestvovali su i u bici na Košarama, na granici Jugoslavije i Albanije, koja je vođena od 9. aprila do 10. juna 1999. godine. Cilj napada OVK bila je kopnena invazija na Kosovo i presecanje komunikacije između jedinica Vojske Jugoslavije u Đakovici i Prizrenu.

Uz artiljerijsku podršku, Vojske Albanije i Nato avijacije uspele su da zauzmu samu karaulu, ali je Vojska Jugoslavije uspela da spreči dalji prodor neprijatelja.

Karaulu su branili, pre svega, vojnici na redovnom služenju vojnog roka, a od 67 dana bitke, pripadnici 63. padobranske brigade na karauli su proveli 61 dan.

Dan 63. padobranske brigade i krsna slava jedinice obeležavaju se 14. oktobra, na Dan vojnih padobranaca i Pokrov Presvete Bogorodice.