Udruženje za prava pacijenata: Stotine pritužbi na lekare na Kosovu

Koronavirus- Lekari
Izvor: Kosovo Online

Pacijenti na Kosovu najviše pritužbi imaju na nedostatak pažnje i nege, kašnjenje dijagnostike i duga čekanja po hodnicima, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).

U Udruženju za prava pacijenata kažu da godišnje dobiju stotine pritužbi pacijenata, a dugo čekanje na usluge jedna je od glavnih žalbi. Česte su i pritužbe na nepravilan način komunikacije lekara kada pacijenti traže usluge od njih, zatim na nedostatak osnovnih lekova ili čak na lekarske greške.

Udruženje je tokom prošle godine dobilo oko 300 pritužbi, kaže za RSE predsednik tog tela Besim Kodra. On ukazuje da žalbe prikupljaju mnoge institucije, kao što su KKUK, Ministarstvo zdravlja i druge, a na kraju se obraćaju Lekarskoj komori Kosova. Ali, tokom prošle godine, kako kaže, rešena su samo dva slučaja.

Kodra ne daje detalje o ovom poslednjem, ali sa zakonima na snazi – u zavisnosti od prekršaja zdravstvenih radnika, može se izreći niz mera, od preporuke ili izvinjenja pacijentu do privremenog ili trajnog povlačenja licenca za rad.

Ali, Kodra kaže da je "postupanje po žalbama dosta retko".

"Ministarstvo zdravlja uglavnom prima žalbe sa odeljenja, ali ne obezbeđuje mnogo nadzora preko Zdravstvene inspekcije, pošto je inspektora malo“, dodaje on.

Građani šalju žalbe i Zaštitniku građana. U pisanoj izjavi datoj Radiju Slobodna Evropa, ova institucija kaže da variraju - od kašnjenja u pravovremenoj dijagnostici i lečenju do anonimnog lečenja u nedostatku potrebnih prostora.

Ombudsman kaže da je posebno preporučio Službi kliničkih i univerzitetskih bolnica Kosova da stvori neophodne prostore za ginekološku kontrolu žena i devojčica.

Prema njegovim rečima, u zdravstvenim ustanovama na Kosovu postoje "kršenja ljudskih prava za pristup dostojanstvenim, kvalitetnim i blagovremenim zdravstvenim uslugama”.

Iz Lekarske komore poručuju da "tužilac Komore počinje istražni postupak onog trenutka kada prihvati žalbu oštećenog” ili "čak i kada se sazna da je lekar učinio prekršaj”.

"U Tužilaštvu Komore, tokom 2023. godine do februara ove godine, primljene su približno 73 žalbe različite prirode. Značajan broj njih je bio sa navodima o neadekvatnom tretmanu”, navodi se u saopštenju.

Uprkos insistiranju RSE, Veće nije dalo informacije o tome koje je kazne izreklo kada je kršenje utvrđeno.

Slično, Ministarstvo zdravlja, kaže da se bavi pritužbama koje dobije, ali ne navodi mnogo detalja.

"Zdravstvena inspekcija – koja svoje poslove obavlja u skladu sa zakonom, odnosno kontroliše zdravstvene ustanove, ali i zdravstvene radnike, u slučaju prekršaja ili neobavljanja usluga preduzima mere u skladu sa zakonskim odredbama i obraća se nadležnim organima", kažu u ministarstvu.

Prema izveštaju ovog ministarstva u 2023. godini, broj pritužbi pacijenata je bio 214. Od toga je „odgovor dobilo 89“.