Šahini: Mere ekonomske pomoći ne donose konkretna rešenja za građane i privredu
Predsednik Kosovske poslovne alijanse Agim Šahini kritikovao je Vladu Kosova zbog neuspeha u suočavanju sa ekonomskom krizom, navodeći da su dosadašnje mere opteretile građane i privredu, umesto da su pružena konkretna rešenja za potrošače, prenela je Ekonomija onlajn.
Šahini je ocenio da se vlada previše fokusira na ograničavanje profita preduzetnika, dok izostaju ključni koraci za zaštitu domaće proizvodnje i smanjenje životnih troškova.
„Država ima mnogo mehanizama na raspolaganju. Do sada je uvek preduzimala korake na račun privrede, ograničavajući profit i ne čineći ništa za potrošača. Sada treba preduzeti konkretne korake za suočavanje sa krizom. Predlog zakona o maksimalnim cenama ima mnogo nedostataka i ne treba da bude vodič za ekonomski razvoj Kosova, već kontrolni mehanizam u vanrednim situacijama. Vlada nije preduzela nijedan korak za smanjenje PDV-a, ukidanje akcize na gorivo. Naprotiv, električna energija je poskupela i sve to je učinilo život težim i skupljim na Kosovu“, rekao je Šahini za Ekonomiju onlajn.
On je naglasio da Vlada Kosova nema jasnu strategiju za domaću proizvodnju.
Prema njegovim rečima, domaći proizvođači su u veoma teškom stanju.
Dodao je da je Kosovska poslovna alijansa uvek podržavala domaće proizvođače, insistirajući na razvojnim politikama, ali da su oni danas u teškom položaju, bez podrške i često potcenjeni, čak i od potrošača.
„S pravom se pitaju zašto je domaća proizvodnja tako skupa. Ali, električna energija na Kosovu je najskuplja na Zapadnom Balkanu, kao i gorivo i usluge. Sve su to troškovi koji se prenose na proizvodnju. Subvencije i podrška domaćoj proizvodnji su praktično zaboravljene. Cenimo napore aktuelne vlade i verujemo da će postići dogovor u vezi sa izborom predsednika, u suprotnom ćemo izgubiti još jednu godinu za razvoj. Potrebno je ispuniti oko 40 kriterijuma do kraja godine kako bi se obezbedio pristup fondovima EU za rast, za koje je izdvojeno 880 miliona“, rekao je Šahini.
0 komentara