Naredno ročište protiv Saljiha Mustafe očekuje se u decembru
Naredno suđenje protiv Saljiha Mustafe u Specijalnom sudu očekuje se u decembru, o tome su se složile strane u postupku, prenosi Koha.
Na današnjem suđenju razgovarano je o tehničkim pitanjima, kao i fazama istrage tužilaštva i odbrane.
Mustafin advokat Julius Von Bone rekao je da su istrage postale teže zbog situacije sa koronavirusom, posebno u Holandiji.
„Imamo izjavu ministra zdravlja Holandije i obavešteni smo da su preduzete restriktivne mere na snazi do kraja decembra. To ne olakšava posao istrage, kontaktiranje svedoka, stručnjaka i terenski rad... Trenutno karantin predstavlja problem“, rekao je Von Bone, koji je iz svojih ličnih razloga predložio da se sledeće zasedanje ne održi pre 9. decembra, a takođe ni 16. decembra.
Bivši komandant u OVK Saljih Mustafa danas se izjasnio pred sudijom za prethodni postupak Specijalizovanih veća Kosova, sa sedištem u Hagu, da nije kriv povodom optužnice koja ga tereti za niz ratnih zločina.
Mustafa je to odbio da učini prilikom prvog pojavljivanja pred sudijom 28. septembra, kao i na prvoj statusnoj konferenciji 5. oktobra.
Na prethodnoj statusnoj konferenciji Specijalno tužilaštvo najavilo je da će imati najmanje 16 svedoka u slučaju protiv Mustafe, kao i druge pisane dokaze i fotografije, dok je njegova odbrana najavila svoje svedoke i dokazne predloge.
Za deo svedoka, tužilaštvo je najavilo da će podneti zahteve za zaštitne mere do 1. decembra ove godine.
Mustafu zastupa advokat po službenoj dužnosti Julius Von Bone, kojeg mu je dodelio sekretarijat Specijalizovanih veća.
U potvrđenoj optužnici protiv Mustafe se tvrdi da je od odgovoran za krivična dela proizvoljnog lišavanja slobode, surovog postupanja i mučenja izvršena nad najmanje šest lica u periodu približno od 1. aprila 1999. do 19. aprila 1999. na imanju u mestu Zlaš na Kosovu koje je služilo kao zatvor.
0 komentara