Osuđeni zbog uzimanja mita za izdavanje srpskih dokumenata kosovskim Albancima
Viši sud u Nišu osudio je na zatvorske kazne srpske policijske službenike i radnike matičnih službi jer su tokom 2010. godine mimo zakona obezbeđivali lična dokumenta kosovskim Albancima, uključujući i biometrijske lične karte i pasoše, prenosi Alo.
Najstrožu kaznu od dve godine zatvora dobio je Neziri Ljuljzim iz Niške Banje, zaposlen u Koordinacionom centru za KiM Policijske uprave Priština. Kako se navodi u presudi, on je koristio službeni položaj i uticaj kako bi posredovao kod službenih lica organa RS, da se građanima albanske nacionalnosti sa Kosova mimo zakona izdaju izvodi iz matičnih knjiga, lične karte i pasoši, za šta je od njih dobijao novac.
Kako je naveo sudija Višeg suda u Nišu Mirko Drašković, Neziri je tokom ovog perioda intervenisao čak 123 puta u cilju nezakonitog pribavljanja dokumenata kosovskim Albancima, a svoje usluge naplaćivao je od 100 pa do 7.000 evra. Neziri je osumnjičen i za produženo krivično delo primanja mita u podstrekavanju, ali je za ovo delo oslobođen dok je optužba za navođenje na overavanje neistinitog sadržaja odbijena.
Obrazlažući sudsku odluku na 51 kucanoj strani, sudija Mirko Drašković je kazao da je na ovaj način okončan jedan izuzetno dug postupak, ali je napomenuo da osuđeni imaju pravo žalbe Apelacionom sudu.
"Nepotrebno dugo se ovaj postupak vodio i to zaslugom tužilaštva. Posle 10 godina neke optužene smo oglasili krivim, a neke smo oslobodili. Neziri je osuđen na najstrožu kaznu zbog čak 123 radnje trgovine uticajem. Pronađeni su dokazi njegovih razgovora gde traži i do 7.000 evra za određena dokumenta. Nismo mogli da prihvatimo njegovu odbranu da je zahtevao tako velike sume da bi navodno odbio molioce. Za ovo delo je dovoljno da tražite novac, ne morate da ga dobijete“, objasnio je Drašković.
4 komentara