Bujar Osmani: Kosovo da odustane od logike koja donosi sankcije

Ministar spoljnih poslova Severne Makedonije i predsedavajući OEBS Bujar Osmani izrazio je zabirnutos zbog dešavanja na severu Kosva i pozvao na odustajanje od logike koja donosi sankcije, dodajući da takav pristup otežava napredak.
Osmani je u intervjuu za Nacionale naveo da je plan za deeskalaciju na severu koji je nedavno predstavio, izraz dobre volje.
Kako je naveo, plan koji je predstavio premijer Kosova Aljbin kurti odražava stav kosovske vlade.
Pre nekoliko dana ste Prištini i Beogradu poslali plan koji ima za cilj smirivanje situacije na severu Kosova. Da li ste dobili bilo kakav odgovor od stranaka?
Naš plan je bio izraz dobre volje i u skladu sa višestrukom odgovornošću koju kao OEBS imamo prema regionu Balkana, ali i kao susedi koji žele dobro, napredak i stabilnost ovog regiona. Naš plan je sa pažnjom i simpatijom viđen od strane donosilaca odluka i mnogih zemalja učesnica u organizaciji. Plan je poslat našoj misiji u Prištinu sa jasnim uputstvima da počnu komunikaciju sa kosovskim vlastima.
Šta vas je podstaklo da smislite takav plan. Da li ste to uradili u svojstvu predsedavajućeg OEBS ili kao ministra spoljnih poslova susedne države?
Naši motivi i odgovornosti su bili višestruki. Prvo, OEBS ima misije u regionu i tradiciju pružanja pomoći i saradnje za stabilnost, mir i demokratiju. Ali mi smo i komšije, koji želi da sa svim mogućnostima doprinese prevazilaženju problema i ponudi prijateljsku pomoć na osnovu našeg iskustva tokom uspešne tranzicije i prevazilaženja nesporazuma u izgradnji trajnog mira u zemlji i sa komšijom. Takođe, pripadam zemlji koja je deo NATO i koja cilja na EU i ponaša se odgovorno i kompetentno.
U vašem predlogu se pominje i mogućnost održavanja novih izbora na severu. Pominje se spremnost OEBS da se bavi ovim procesom. Da li se radi o praćenju izbornog procesa ili organizaciji ovih izbora od strane OEBS?
Mandat OEBS je da podržava izborni proces. Podrška ne znači organizaciju. I do sada je OEBS pomagao izbornim organima Kosova uglavnom tehničkom podrškom, savetovanjem i to ni na koji način ne znači mešanje u autoritet izbornih tela Kosova.
Premijer Kurti predstavio je plan u pet tačaka za deeskalaciju situacije na severu. Da li je ovaj plan u skladu sa planom koji ste poslali strankama?
Mogu da pričam o našem planu. Plan Kurtija odražava trenutne stavove vlade koju vodi. Može imati sličnosti.. Ali, smatramo da plan, da bi bio uspešan, mora biti koordinisan i prihvaćen od svih kako bi se postigao željeni rezultat koji donosi stabilnost i legitimitet.
Kao ministar spoljnih poslova susedne zemlje, koja je vaša poruka Vladi Kosova u vezi sa situacijom na severu?
Svi treba da budemo pažljivi prema globalnom trenutku kroz koji prolazimo. Istovremeno, ne treba zaboraviti naše regionalne ambicije da budemo deo evroatlantske porodice. Stabilnost i demokratija su zajednički ciljevi kojima moramo težiti sa odgovornošću.
Do sada smo videli oštre kritike zapadnih saveznika prema Kosovu. Kosovo se čak suočilo sa nekim sankcijama od strane SAD. Kakve posledice ovo neslušanje zahteva SAD i EU može doneti Kosovu?
Ne želim ni da pomislim da bismo mogli biti u takvoj situaciji u regionu koja liči na korak unazad. Trebalo bi da budemo ponosni na sve naše zajedničke napore da region transformišemo od potrošača bezbednosti u doprinosioca. Od monizma do pluralizma i biti kredibilan partner u evroatlantskoj porodici. Po svaku cenu moramo da se sklonimo od ponašanja i logike koje donose sankcije, koje nas vraćaju nazad i otežavaju nam da idemo napred. Kao i uvek u istoriji, trenuci su važni koliko i izbor puta.
0 komentara