KO je KO - Edita Hrda: Češka ambasadorka iz UN, zagovarala viznu liberalizaciju i Kosovo u EU

Mnogo bolje poznaje Južnu Ameriku od Evrope, a kao karijerni diplomata bila je stalni predstavnik Češke Republike u Ujedinjenim nacijama i ambasador pri EU. Upravo tokom predsedavanja Češke, Kosovu je odobrena vizna liberalizacija, a ona nije krila da daje punu podršku članstvu Kosova u Evropskoj uniji.
Na redovnoj sednici održanoj u sredu, Vlada Češke Republike odlučila je da imenuje bivšu ambasadorku pri EU Editu Hrdu za svog specijalnog izaslanika za Zapadni Balkan.
„Regionu je potrebna intenzivna diplomatska briga. Opunomoćenik vlade radiće u okviru Ministarstva inostranih poslova. Drago mi je da značaj Balkana raste. Ocenili smo to da bi postojao alat za bolju koordinaciju“, izjavio je nakon sednice ministar poljoprivrede Marek Viborni i objasnio da će mandat Hrdu početi u aprilu.
Hrda se sa Zapadnim Balkanom upoznala tokom službovanja kao ambasador Češke pri EU.
Češki mediji kritikovali su činjenicu da Misija Češke pri EU broji 250 ljudi, ali Hrda je to demantovala i poručila da je reč o „najvećoj češkoj ambasadi u svetu“.
„Otkako sam preuzela dužnost, često su me pitali da li trošimo previše ili premalo na predsedavanje. Moj odgovor je uvek bio isti: ja a priori odbacujem ovaj pristup. U prošlosti je bilo predsedništava koja su, uprkos velikim budžetima, postigla malo. Isto tako, predsedavanja nekih manjih zemalja se sećaju sa pijetetom“, kazala je Hrda i objasnila da je u francuskoj misiji zaposleno duplo više ljudi.
Upravo tokom predsedavanja ove zemlje Unijom, 30. novembra 2022. godine ambasadori zemalja članica Evropske unije odobrili su liberalizaciju viza za građane Kosova od 1. januara 2024.
U intervjuu za Nacionale Hrda je tada izjavila da je „veoma srećna“ što je do toga došlo tokom predstedavanja Češke.
„Kosovo je napravilo značajan napredak u svim blokovima mape puta za vizu, a to su bezbednost dokumenata, upravljanje granicom i migracijama, uključujući azil, javni red i bezbednost i osnovna prava u vezi sa slobodom kretanja. Takođe smo naglasili da Kosovo treba da teži daljem usklađivanju svoje vizne politike sa viznom politikom EU. Za nastavak dobre saradnje u budućnosti, ovo je veoma važno“, kazala je Hrda.
Objasnila je i da se Češka angažovala sa ostalim članicama EU da učine Zapadni Balkan „jednim od glavnih prioriteta u spoljnim odnosima“.
„Dali smo sve od sebe da približimo EU i Zapadni Balkan, jer smo budućnost Zapadnog Balkana uvek videli u EU“, kazala je Hrda.
Samo godinu dana ranije, aprila 2021. sa njom je u Briselu razgovorao kosovski ambasador u Briselu zadužen za odnose sa Natom Astrit Zemaj.
„Tokom sastanka razgovarano je o unapređenju bilateralnih odnosa između Kosova i Češke Republike, a tom prilikom, ambasadorka Hrda je ponovo potvrdila punu podršku Češke Republike Kosovo na njenom putu ka Evropskoj uniji“, naveo je Zemaj na svom Fejsbuk nalogu.
Češka je bila 40-ta zemlja koja je 21. maja 2008. priznala Kosovo.
Nakon što je 2019. tadašnji predsednik Miloš Zeman najavio mogućnost da bi ova zemlja mogla da povuče priznanje, odmah se oglasilo Ministarstvo spoljnih poslova i poručilo da je to priznanje „sa stanovišta međunarodnog prava potpuno i konačno“.
Biografija
Rođena 1963. godine u Pragu, Hrda je u ovom gradu završila dva fakulteta: ekonomiju i menadžment i informacije, a zatim u Madridu i Beču Diplomatsku akademiju.
Školovanje je okončala 1995. godine u SAD na studijama German Maršal fonda (GMF).
Karijeru je započela daleko od diplomatije. Od 1986. godine je radila kao „frilenser“: tumač i prevodilac sa nemačkog i španskog, a zatim na Institutu za napredni menadžment u Pragu.
U Ministarstvu spoljnih poslova Češke dolazi 1992. godine radeći prvo u ambasadama u Nemačkoj, Austriji i Švajcarskoj.
Trebalo joj je samo dve godine da napreduje u službi. Najpre kao direktor Departmana za Latinsku Ameriku 1994, a zatim i Departmana za Centralnu Evropu.
U tom periodu je bila i glavni pregovarač u češko-nemačkim diskusijama o osnivanju Fonda za budućnost i češko-nemačkog foruma za diskusiju.
Prvu ambasadorsku poziciju dobija 1999. u Argentini i Paragvaju, a zatim, 2004. je imenovana za direktora Departmana za SAD.
Od 2011. je stalni predstavnik Češke Republike u Ujedinjenim nacijama, kao i ambasador ove zemlje za region Kariba.
Istovremeno je imenovana i za predsednika više UN institucija: UNDP, UNFPA, UNOPS.
Prvi je diplomata Češke na poziciji generalnog direktora za Ameriku, Evropske služba za spoljne poslove (EEAS).
Na tu funkciju je imenovana 2015. godine.
„Ambasadorka Hrda je uspela u veoma konkurentnom okruženju i postavljena je na visoko mesto u evropskoj diplomatskoj službi. Veliki je uspeh češke diplomatije koja kontinuirano promoviše češke državljane u evropskim institucijama“, kazao je češki ministar spoljnih poslova Lubomir Zaoralek.
Od 2020. do godine je ambasador Češke pri EU.
Dobitnica je Velikog krsta - Ordena generala oslobodioca San Martija u Argentini, kao i Ordena suna u Peruu i Srebrne medalje „Pro Merito Melitensi“ Suverenog reda na Malti.
U njenoj biografiji stoji da govori čak pet jezika: nemački, španski, engleski, ruski i francuski.
Udata je za bivšeg slovačkog i čehoslovakog političara, jednog od lidera Baršunaste revolucije Jozefa Šepetku koji je u međuvremenu uplovio u bankarske vode. Imaju kćerku Deboru.
0 komentara