KO je KO - Kaja Kalas: Advokat u “cipelama” političara

Kaja Kalas
Izvor: Facebook/Kaja Kalas

U novoj raspodeli funkcija u EU, premijerka Estonije Kaja Kalas trebalo bi da zameni Đuzepe Borelja na mestu visokog predstavnika EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku.

"Kao visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbednosnu politiku biću u službi naših zajedničkih interesa, Evropa treba da bude mesto gde su ljudi slobodni, bezbedni i prosperitetni. Moj rad je bio i biće vođen ovim ciljevima", poručila je Kalas nakon što su je lideri EU kandidovali za tu funkciju.

Ukoliko bude izabrana, Kalas će biti prva političarka iz Estonije koja bi mogla da dođe na funkciju šefa evropske diplomatije.

Za analitičare iz Prištine nema dileme da će Kosovo najviše profitirati ukoliko Evropski parlament i podrži tu preporuku.

"Postoji neka vrsta rasizma među donosiocima odluka tamo u Briselu prema Kosovu, oni ga ne vide kao kompletnu državu, nešto im nedostaje, to je neka vrsta utiska koju imaju Albanci", upozorio je istaživač za evropske integracije i dijalog u Grupi za pravno-političke studije Besar Gergi.

Sa dolaskom Kalas, tvrdi, ovaj pristup će se promeniti.

"Sada je postignut dogovor o glavnim pozicijama u EU i visoki predstavnik će biti aktuelna premijerka Estonije Kaja Kalas, koja je imala mnogo sastanaka sa rukovodstvom Kosova, veoma se zalaže za nezavisnost Kosova i normalno je da će se ovaj pristup promeniti", rekao je Gergi.

Ali, Kalas to nikada nije ni krila.

“Estonija u potpunosti podržava napore Kosova na njegovom putu ka EU i Nato. Uvek ćemo biti spremni da podelimo svoje iskustvo vezano za reforme. Dijalog i evropske integracije će doprineti stabilnosti Zapadnog Balkana”, izjavila je Kalas sredinom februara ove godine nakon susreta sa predsednikom Skupštine Gljaukom Konjufcom.

To je dve godine ranije prenela i premijeru Aljbinu Kurtiju tokom njegove posete Estoniji.

“Odnosi dve zemlje su veoma dobri i srećna sam što se još više razvijaju”, poručila je Kalas.

Hoće li to biti dovoljno dobra preporuka Kosovu za eventualno članstvu u EU?

Sudeći prema nekim njenim ranijim izjavama, biće jedan od onih evropskih zvaničnika koji će se još strasnije protiviti Rusiji, podržavati Ukrajinu i zagovarati ubrzano proširenje EU, ali zasnovano na zaslugama.  

"Mi moramo da uradimo sve sa naše strane. Ako zemlje ispune kriterijume, onda nastavljamo sa procesom pregovora. Ne može da zemlja uradi ono što treba sa njene strane, a mi kažemo da mi nismo spremni. Godina 2030. izgleda daleko”, poručila je prošle godine na neformalnom sastanku šefova država i vlada u Granadi.

Rođena u estonkom gradu Talin 1977. Kalas je od 2011. godine u politici, a od 2021. godine premijerka Estonije.

Zapravo nastavlja “porodičnu tradiciju” zato što je i njen otac Sim Kalas, najpre, 2002. i 2003. godine bio premijer Estonije, a zatim, od 2004. do 2014. godine evropski komesar za saobraćaj.

Kalas je diplomirala pravo na Univerzitetu u Tartuu 1999. godine, a u Francuskoj i Finskoj se specijalizovala.

Od 2007. godine pohađala je Estonsku poslovnu školu, gde je 2010. godine stekla zvanje izvršnog magistra poslovne administracije (EMBA).

Pre ulaska u politiku bila je advokat specijalizovan za evropsko pravo konkurencije.

Od 2018. godine predsednica je vladajuće estonske Reformske partije, a u Evropskom parlamentu je od 2014. do 2018, predstavljala Alijansu liberala i demokrata za Evropu.

Kalas iza sebe ima tri braka i jedno dete.