Gergi: Postoji neka vrsta rasizma među državama članicama EU prema Kosovu

Zastave Eu i Kosovo
Izvor: Kosovo Online

Istraživač za evropske integracije i dijalog u Grupi za pravno-političke studije Besar Gergi kaže da postoji neka vrsta rasizma među državama članicama Evropske unije prema Kosovu, prenosi Koha.

"Postoji neka vrsta rasizma među donosiocima odluka tamo u Briselu prema Kosovu, oni ga ne vide kao kompletnu državu, nešto im nedostaje, to je neka vrsta utiska koju imaju Albanci", rekao je Gergi.

Prema njegovim rečima, to će se promeniti imenovanjem drugih lica na čelne funkcije u EU, posle poslednjih izbora. 

"Sada je postignut dogovor o glavnim pozicijama u EU i visoki predstavnik će biti aktuelna premijerka Estonije Kaja Kalas, koja je imala mnogo sastanaka sa rukovodstvom Kosova, veoma se zalaže za nezavisnost Kosova i normalno je da će se ovaj pristup promeniti", rekao je Gergi. 

Prema njegovim rečima, agresivno lobiranje Srbije u Briselu uticalo je na trenutnu poziciju Kosova. Oni troše milione evra u Briselu da utiču na tamošnje donosioce odluka, dodao je.

Novinar Besnik Krasnići je rekao da čak i kada bi gubici koje bi Kosovo pretrpelo od mera Evropske unije bili 100 milijardi evra, ono ne bi trebalo da pravi kompromise koje od njega traži EU. 

"Postoji iznenađujući pristup Evropske unije, osim ljudi koji su odgovorni za dijalog u Briselu. Postoje sankcije za stavljanje predsednika opština u kancelarije, koji demokratski svet to radi? Kažu ne grešite i ne puštajte most u saobraćaj, da ne pogrešite da skinete zid koji je Radoičićeva firma postavila, kažu da se koordiniramo, da ne idemo u akciju protiv kriminalaca na severu bez koordinacije sa njima. Koja je logika ovih uslova? To nije posao od jedne milijarde dolara, čak i ako je 100 milijardi, ne treba praviti takve kompromise", rekao je Krasnići.

Dodao je da bi svaka odluka o formiranju Zajednice opština sa srpskom većinom pretvorila premijera Aljbina Kurtija u "politički leš".

Krasnići je rekao da je cela istorija poslednje decenije vezana za Kurtijev aktivizam protiv stvaranja ovog mehanizma. 

Krasnići je dodao da bi bilo čudo samo po sebi ako Kurti uspe da ispuni zahteve kroz postavljene uslove. 

"Ako premijer uspe da formalizuje sporazume kroz ovaj uslov, da Srbija povuče pismo odustajanja, prihvati članstvo Kosova u UN, isporuče Radoičića i celu grupu zločinaca za slučaj Banjska, to bi samo po sebi bilo čudo. Mislim da i pored toga što je to novi zamah, gospodin Kurti treba da prati ovaj uslov, a ne da ga ograničava samo na sebe ili na visok nivo dijaloga, već neka se ceo proces podigne i bez ispunjavanja ovih uslova, čak i na nivou glavnih pregovarača, da se sastanci ne održavaju", rekao je. 

Dopisnik Kohe iz Brisela Avgustin Paljokaj izjavio je da je premijer Kosova Aljbin Kurti dosledan u svom stavu da se sporazum sa Srbijom primeni, ali je, prema njegovim rečima, teško objasniti zašto nije došlo do trojnog sastanka. .

Dodaje da Kurti oseća "da će Srbija istupiti iz sporazuma".

"On ne vidi drugi način normalizaciju osim potpisivanja, on pokazuje doslednost. EU, s druge strane, vidi da je dovela u pitanje Sporazum pokušavajući da pronađe rešenje između nepotpisivanja Srbije i njegove spremnosti da potpiše. Teško je objasniti da nije bilo trilateralnog sastanka", rekao je Paljokaj.

Analitičarka Dafina Demaku rekla je da je paradoksalno da premijer Aljbin Kurti odbija sastanak sa predsednikom Srbije, postavljajući uslove.

"To je produbljivanje paradoksa. Svima nam se dopadaju Kurtijevi uslovi za susret sa Vučićem. Ali paradoksalno je da on odbija sastanak, dok će se sledeće nedelje Bisljimi sastati sa Petkovićem", rekla je Demaku.

Analitičar Agim Sopi nazvao je proces dijaloga u poslednje dve godine u Briselu prevarom rekavši da su evropski posrednici nametnuli svoje dogovore.

On je rekao da je sastanak o dijalogu Kosova i Srbije u sredu rekapitulacija jednog neplodnog perioda.

"Dijalog je oduvek bio mrtav posle 24. septembra, a smrt je morala da se objavi, pošto su ovi posrednici koji su nametnuli svoje sporazume, hteli da zaključe i smislili šargarepu kojom da ih prevare i zaustavili su strane da sednu za sto", rekao je Sopi.

Sopi je naglasio da su predstavnici međunarodne zajednice "sa namerom da nešto urade, a ne urade ništa" otvorili prozor za "ubiranje fondova EU".

"To je bila prevara posrednika, ovaj proces je prevara nastala od prvog dana", dodao je.