KO je KO - Ozkan Ulutaš: Povratak turskog generala na čelo Kfora, kakva poruka se šalje Prištini, a kakva Beogradu
General-major turske vojske Ozkan Ulutaš danas je ponovo ušao u istoriju. Kada je u oktobru 2023. godine došao na čelo Kfora, postao je prvi turski general koji je preuzeo komandovanje nekom misijom Natoa. Danas je postao i prvi komandant koji se vratio na čelo Kfora i na toj poziciji je zamenio italijanskog generala Barduanija kome je u oktobru prošle godine predao komandu.
Ulutaš je srednju vojnu školu završio 1985. godine, usavršavao se u Kini, bio pripadnik službe Unikom, službovao u Komandi Natoa u Napulju, a doktorirao je u Turskoj na Odeljenju za istoriju Univerziteta „Ataturk“.
Danas je prilikom preuzimanja komande rekao će se tokom nove službe na čelu Kfora osloniti na prethodno iskustvo. Zahvaljujući činjenici da je bio na čelu Kfora u periodu od 2023. do 2024. godine, Ulutaš neće biti prinuđen da „troši“ vreme na upoznavanje sa situacijom, kao i političkim predstavnicima u Prištini, ambasadorima, predstavnicima Srba...
„Izražavam svoju zahvalnost turskim nacionalnim vlastima, kao i političkim i vojnim strukturama Natoa, na ukazanoj časti. Ova druga služba na čelu Kfora oslanja se na prethodno iskustvo, daje viziju zajednici i potvrđuje čeličnu posvećenost Atlantskog saveza regionalnoj stabilnosti. Ona takođe odražava istinski kolektivni napor“, rekao je danas Ulutaš.
„Spremni smo i potpuno posvećeni izvršavanju naše dugogodišnje misije, radi trajne bezbednosti na Kosovu i regionalne stabilnosti. To ćemo činiti kroz različite aktivnosti i napore na terenu, kao i kroz našu snažnu podršku istinskom napretku u dijalogu kojim Evropska unija posreduje između Beograda i Prištine, što je put ka konačnoj stabilnosti. U tom pogledu želim da istaknem važan rad koji mnogi predstavnici međunarodne zajednice i dalje obavljaju – Severnoatlantski savet, Evropska unija i zemlje Kvinte, kao i šefovi savezničkih diplomatskih misija na Kosovu, Misija Ujedinjenih nacija na Kosovu, Misija Oebsa na Kosovu i Misija EU za vladavinu prava na Kosovu“, rekao je Ulutaš.
„Kfor podržava dijalog“
Ulutaš je u više navrata govorio o dijalogu Beograda i Prištine uz posredovanje EU.
„Podržavamo dijalog između Beograda i Prištine uz posredovanje EU kao jedini put ka trajnom miru i stabilnosti, za dobrobit svih zajednica koje žive na Kosovu. Situacija na terenu je mirna, ali i dalje krhka. Naš primarni cilj ostaje sprečavanje eskalacije; međutim, u slučaju pojačanih tenzija, spremni smo i opremljeni da preduzmemo sve neophodne radnje kako bismo nastavili da ispunjavamo naš UN mandat, govorio je Ulutaš.
Ulutaš o Zvečanu
Komandant Kfora Ozkan Ulutaš, izjavio je 29. maja 2024. godine da je hrabrost vojnika te misije na protestima u Zvečanu 2023. pomogla da se stabilizuje situacija u toj oblasti i spreči dalja eskalacija nasilja.
„Odajemo počast zaslugama i žrtvama naših drugova, koji su svoje živote stavili na kocku da bi izvršili svoje dužnosti za sve zajednice koje žive na Kosovu, u skladu sa dugogodišnjim mandatom naše misije u UN. Njihova hrabrost je pomogla da se stabilizuje situacija u toj oblasti i spreči dalja eskalacija nasilja“, rekao je tada Ulutaš.
Prisustvovao vežbi Vojske Srbije na Pešteru
U jednom od intervjua za Kosovo onlajn isticao je da Kfor ima dobre resurse i postavljen je da se bavi svim izazovima koji mogu uticati na bezbednosno okruženje, u skladu sa našim mandatom UN. Bio je komandant Kfora koji je prisustvovao vežbi Vojske Srbije.
„Vežba kojoj sam imao priliku da prisustvujem kao posmatrač odražava delotvoran odnos između Kfora i Vojske Srbije tokom godina, što potvrđuju zapažanja Kfora o prošlim vežbama i redovnim kontaktima sa načelnikom generalštaba Vojske Srbije. Redovna i transparentna komunikacija, takođe sa bezbednosnim organizacijama na Kosovu, ključna je za bezbednost svih ljudi koji žive na Kosovu i za regionalnu stabilnost“, rekao je tada za naš portal.
Analitičari pozitivno o Ulutašu
Kada je završio svoj prvi mandat u oktobru 2024. godine, svi analitičari su bili saglasni da je turski general odradio dobar posao.
Tako je profesor političke istorije u Prištini Bljerim Cana rekao da je turski general Ozkan Ulutaš dobro radio svoj posao.
„Bio je dobar, pogotovo ako se vratimo na onaj slučaj. Svi znamo šta radi Kfor i mislim da je on svoj posao završio sjajno“, smatra Canaj.
Turski general o glavnom mostu na Ibru
Kada je bilo u pitanju otvaranje glavnog mosta na Ibru, Ulutaš se zalagao da to bude dogovoreno u okviru dijaloga.
„Što se tiče mogućeg otvaranja mosta na reci Ibar u Mitrovici za vozila, naš stav je bio transparentan i dosledan sve vreme. Svaka odluka u ovom pravcu mora biti doneta u dijalogu i uz blagovremenu i efektivnu koordinaciju s međunarodnom zajednicom. U međuvremenu, Kfor će zadržati svoje stalno prisustvo na mostu i nastaviće da sprovodi redovne patrole u okolnim područjima“, u više navrata je ponovio Ulutaš.
Biografija Ulutaša
U biografiji novog komandanta Kfora može se videti i da je komandovao mehanizovanom brigadom u Turskoj, ali i da je službovao na više dužnosti u štabovima Natoa.
Rođen je 1967. godine u Manisa Salihili u zapadnom delu Anadolije. Srednju vojnu školu završio je 1985. godine, a četiri godine kasnije diplomirao na Vojnoj akademiji kao oficir oklopnih jedinica. Usavršavao se u Kini, bio je i pripadnik misije Unikom. Od 2005. do 2008. godine službovao je u Komandi Natoa u Napulju. Dve godine je proveo u komandi Natoa u Sjedinjenim Državama. Doktorirao je u Turskoj na Odeljenju za istoriju Univerziteta "Ataturk". Brigadni general postao je 2017. godine, a ove general-major. Od 2017. do 2021. godine službovao je kao glavnokomandujući snaga NATO-a za brzo reagovanje u Turskoj. Komandu nad misijom Kfora preuzeo je sa pozicije Direktora za strategiju Generalštaba turske vojske, na kojoj se nalazio od 2021. godine. Sada je ponovo preuzeo komandovanje Kforom do oktobra 2026. godine.
0 komentara