KOmpilacija 16

KOmpilacija nedelje
Izvor: Kosovo Online

Iza nas je nedelja u kojoj smo ispratili proleće, bavili se fudbalom, kulturom, mirom i obrazovanjem. Ipak, na Kosovu, ali i u celom regionu, ništa nije onako kako izgleda. Zato i ova nedeljna KOmpilacija sadrži sve sem lakih tema.

Vrelo proleće ili vreme kakvo priliči kalendaru. Ne zavisi toliko od temperature koliko od vašeg stava. Pa dok je za jedne vrelina neizdrživa, drugi kažu: ignorišite termometar!

„Ja se ne obazirem uopšte na vreme, šta me se tiče.  Vreme je sastavni deo života“, kaže jedan od retkih prolaznika koga smo, u piku žarkog talasa, zatekli na ulicama Prištine.

Promena posla, takođe je sastavni deo života. Subjektivna je procena, međutim, da li je za to pravi trenutak. Neobično je da i postignuti rezultati, u ovom slučaju posrednika u dijalogu,  zavise od ličnog utiska. 

„Ne mislim da je ovo moja poslednja poseta Kosovu. Kao što sam rekao, zamoljen sam da na ovoj poziciji ostanem do januara“, odgovorio je Miroslav Lajčak novinarima na pitanje da li se ovom posetom Prištini „odjavljuje“ iz funkcije.

Mnogo pre ostalih, podsetio je, Lajčak je verovao da sankcije Kosovu treba ukinuti. Dobre vesti trebalo je da donese u Prištinu, ali zbog greške u rasporedu nije ih preneo ni premijeru ni predsednici. Tek naknadno su saznali da razloga za takozvane mere više nema. 

 „Te mere nisu bile prave, niti su mogle da nanesu neku štetu kosovskoj privredi i drugim društvenim interesima“, kaže Igor Vukadinović iz Balkanološkog instituta u Beogradu.

Svi znaju da je najveći interes mir. Park, koji je zamišljen kao prečica do mira, međutim, u zavisnosti sa koje strane mosta se gleda, različito se i ocenjuje.

Zamenik predsednika Skupštine opštine Severna Mitrovica Skender Sadiku smatra da je ideja Parka mira besmislena. Objašnjava da je problem s godinama produbljen i da se sada i nove generacije plaše mosta.

„Nije problem u simbolici mosta već u podeljenosti građana“, kaže Sadiku.

U Srpskoj listi takođe konstatuju da su i grad i građani podeljeni. Otvaranje mosta, međutim, ideja koja stiže iz Prištine i nekih evropskih centara, nije dobra, kaže član Predsedništva Srpske liste Nemanja Biševac.

„Mislim da problem otvaranja mosta na Ibru ne može da razume niko ko ne živi u Kosovskoj Mitrovici“, kaže Biševac.

Različito gledamo na prošlost,  razdvajaju nas mostovi, ne razumemo se u politici... Reklo bi se da bar u fudbalu sigurno hoćemo. I na žalost sve smo razumeli. Posebno, zajedničke navijačke pokliče.

Da bi se izbegle poruke poput onih sa tribina, ili Doma kulture u Sušici, potreban je festival koji nikoga ne vređa. Ipak, svake godine se pitamo da li je dobar dan za njega.

„Samo zamislite šta bi bilo da nije bilo Mirdite. Ne bi bilo ništa prikazano, vidljivo“, objašnjava potrebu održavanja festivala „Mirdita, dobar dan“, jedna od organizatorki Sofija Todorović.

Vrednost prikazanog u prethodnoj deceniji, opet je, u očima posmatrača.

„Taj festival treba da posluži kao neka pokrivalica. Da prikrije  ono što se desilo na Kosovu“, kaže sociolog kulture Zoran Avramović.

Zaključak je da smo u toleranciji, navijanju, deeskalaciji, pali  i ove nedelje. Srećom, bilo je i drugih testova na kojima su se pokazale nove generacije od kojih zapravo i zavisi budučnost.