KOmpilacija nedelje 14

Kompilacija
Izvor: Kosovo Online

Još jedna nedelja preplitanja lekcija iz prošlosti i nauka za budućnost. Iz svakog doba, nepogrešivo smo izvlačili najgore, veruju mnogi kojima ni današnji, ni isti ovakav dan pre 25 godina, nije doneo ohrabrenje. Ni nadu. KOmpilacija nedelje sažima šta će ostati posle ove junske sedmice.


Možda iz osvete Strazburu, ili prkosa Briselu, a možda samo nastavljaju tamo gde su stali. Tek, Vlada Kosova odlučna je da po svaku cenu realizuje eksproprijaciju u opštinama na severu.

Da ta cena nije konačna veruje profesor Pravnog fakulteta Dušan Čelić.

"Ja nažalost, u ovom periodu do izbora na Kosovu i Metohiji, ne očekujem ništa drugo nego dalju eskalaciju kada je reč o ugrožavanju ljudskih prava Srba", kaže profesor Čelić.

Po svaku cenu i svuda po regionu. Tako je premijer Kurti video svoju ulogu na tuđim izborima. Birači su je, međutim, pročitali na svoj način.

„Želja njegova da kontroliše sve Albance u regionu pokazuje se katastrofalnom“, sumira rezultate izbora po regionu, predsednik Matice Albanaca u Srbiji Demo Beriša.

Tuđe kažnjavamo, svoje ne priznajemo. Politika Kosova prema zločinima ustanovljena u devedesetim, nastavlja se. Časlav Jolić iz Đurakovca, iako tvrdi da ne zna gde je početak, stigao je do završnih reči.

„Ja sam u vašim rukama, a vi izvolite radite što god hoćete“, rekao je Jolić pred sudskim većem.

Ti kojima se obratio, procenjuju analitičari, rado bi u svoje ruke preuzeli i istoriju i pravdu.

„Albanci nisu platili za ono što su činili“, kaže analitičar Aleksandar Mitić. „Tu mislim pre svega na zločine OVK“, pojašnjava Mitić na koju cenu misli.

Za žrtve i stradanja nema cene, ali sporazum koji je to trebalo da zaustavi, 25 godina kasnije može da se procenjuje.

Istoričar Aleksandar Gudžić iz Gračanice, svedoči izbliza: "Kumanovski sporazum označio je kraj rata i početak stradanja Srba“.

Za domaćine dogovora koji su prethodili sporazumu, on možda nije istorijski. Ali, kažu meštani današnje Severne Makedonije, bili su veoma zainteresovani.

„Ako igra mečka kod komšije, zaigraće i kod nas“, kaže Nino Veličkovski bivši direktor Uprave za kulturu i sport opštine Kumanovo.

Decenijama kasnije, ta mečka zaigrala je pred vratima svih poslodavaca u regionu. Nemci danas ne pitaju šta košta. S novim kvotama, radnici sa Balkana još su poželjniji.

Ipak, pre nego što plate kartu, valjalo bi da naprave računicu, savetuje Safet Grdžaliju, bivši direktor Privredne komore Kosova.

"Onih 500 evra koje zarade na Kosovu ili na Balkanu, to ima vrednost oko 2000 evra u Nemačkoj. Jer drugačiji su troškovi stanovanja i uopšte života", upozorava Grdžaliju.

Možda će se, kad se sretnu tamo u tuđini, svi naši ljudi bolje razumeti. Jer ovde, ni uz rečnik, pun fraza koje isto zvuče na mnogim jezicima, ipak nikom ništa nije jasno.