KOmpilacija nedelje 29
Nedelja kao i svaka druga, osim što su poneki akteri zamenili uloge. Neki od njih tek planiraju da zauzmu tuđe pozicije, objekte i zadatke, a neki su već pomereni i zamenjeni. Ko se i kako snašao na mestu koje mu ne pripada?
Ne uspeva sve uvek kad svako radi svoj posao, pa ponekad probamo drugačije. Da zamenimo uloge i pozicije. Tako je, umesto u Leposaviću, gde joj je mesto, višedecenijska arhivska građa sada u Prištini.
„Odnošenje arhivske građe iz Leposavića je jedna vrsta pljačke“, smatra istoričar Aleksandar Rastović.
Da reše pljačku trebalo bi da budu zaduženi policajci. Ali njih na svakom ćošku kažu, ne vole da vide ni oni koji su ih u te ćoškove poslali. Premijer Kurti pojašnjava:
„Mi ne uživamo kad vidimo specijalnu policiju po ulicama, ali oni su tu da se ne bi desilo ono najgore“, kaže Aljbin Kurti.
Ipak, još dugo neće biti dogovora o tome šta je i za koga najgore. A to se najbolje videlo na godišnjici obeležavanja Banjske. Nije lako ni odabrati pravo mesto i trenutak za odavanje pošte.
„Da li je bilo potrebno postaviti tablu sa imenom stradalog policajca baš na godišnjicu? Nisam siguran, kaže ambasador Nemačke na Kosovu Jorn Rode. Nije siguran, pojasnio je, da je to put ka pomirenju.
Ni protivljenje Evrope i sveta ne može uvek da stavi tačku na planove. Nekad, kao u slučaju kuće Džafera Deve, pobeđuju lični motivi. Ili inat.
„S obzirom da je protivljenje došlo iz srpske zajednice to je bio znak Albancima da treba da istraju i odlučili su da kuću obnove iz svojih sredstava“, pojašnjava te motive istoričar Petar Ristanović.
Da bi rešili svakodnevne potrebe i obezbedili sredstva za život, građanima na severu potrebne su stare institucije. Ali u njima već ceo mesec sede neki drugi ljudi.
Zato su Mitrovčani ljuti: „Ne može da se traži i da se dobije nešto što nikad nije bilo. Pa je l to lepo, je l to normalno?“, pita se jedan od anketiranih građana.
Možda nije lepo ali može da se dobije. I to na 99 godina. dovoljno je da se mnogi planovi realizuju, a poruke jasno pošalju. To bar zaključujemo iz najnovije odluke vlasti u Severnoj Mitrovici.
„Radi se o četiri parcele koje su izdvojene i koje su opštinske“, kaže predsednik Skupštine opštine Severna Mitrovica Nedžat Ugljanin. Već se znaju neke institucije koje će sa starim srpskim zameniti mesta. Ali još ne sve.
Da te odabrane i izdvojene parcele i zgrade neće biti jedine koje će promeniti namenu, naslućujemo iz ovonedeljnih izjava ministra Svečljie.
To nije pitanje za policiju, kaže Dragiša Mijačić. Koordinator Radne grupe za Poglavlje 35.
„Kroz policijski represivni sistem kosovska vlada šalje poruku Srbima da li oni treba da imaju zdravstvo i pod kakvim uslovima“, pojašnjava Mijačić.
Na uslove trenutno malo ko može da utiče. Pa i na to ko će koju ulogu preuzme i kakve će to posledice da izazove.
0 komentara