Izložbom „Između krajnosti“ umetnika Nikole Ilića Crnog u Gračanici otvorene Vidovdanske svečanosti

Nikola Ilić Crni
Izvor: Kosovo Online

Izložbom slika i grafika „Između krajnosti“ umetnika Nikole Ilića Crnog u Gračanici su svečano otvorene Vidovdanske svečanosti, kao i 26. likovna kolonija „Vidovdan 2024“.

Za prošlogodišnjeg dobitnika nagrade za mlade stvaraoce „Dimitrije Popović“ grafičara Nikolu Ilića Crnog iz Lepine kod Lipljana, prva samostalna izložba poseban je momenat.

„Ovo je prvi put da se organizuje samostalna izložba povodom nagrade `Dimitrije Popović`, obično je izložbu imao dobitnik `Longin` nagrade. Mislim da će to za mlade stvaraoce biti podstrek da i oni, mladi umetnici koji dobiju nagradu `Dimitrije Popović` održe samostalnu izložbu u našoj Galeriji Doma kulture u Gračanici“, rekao je Ilić.

Izložba, kako je rekao, prikazuje tri ciklusa njegovog života.

„Moj prvi život bio je posle studija u Alternativnom kulturnom centru u Gračanici gde sam radio grafiku u raznim grafičkim tehnikama i sa studentima, pokazivao im, radio sa njima, spremao ispite. Drugi ciklus je korona, koji sam, ja nazvao `odgovor forme`, i to je period kada sam bio zatvoren, u karantinu, pa sam tu najlepše i najčistije osetio tu duhovnost koju sam mogao, to nešto čisto da izbacim iz sebe i da prenesem kroz liniju koja se preseca, a  ispresecenom linijom dobijem neku životinju pticu, ili krst. A treće je ono što sam novo počeo, sušene boje koje lepim na platnu i tako dobijem neku formu kolorističku i taj period sam nazvao `pećina` i dalje sam u toj nekoj pećini, i dalje tu vidim neki kosmos, crteže životinja, čoveka i muzike“, rekao je Ilić.

Direktor Doma kulture Gračanica Živojin Rakočević je, povodom otvaranja Vidovdanskih svečanosti, istakao da je Vidovdan mera onoga šta je urađeno u prethodnoj godini.

„U ovom mesecu mi na svetlost iznosimo naš rad, duh, napor kreativni da ostanemo normalni i stvaralački ljudi. Savremeno stvaranje Kosova i Metohije je jedna zapostavljena oblast u kojoj zatrpani političkim dešavanjima ne vidimo brilijantna ostvarenja savremene umetnosti“, rekao je Rakočević.

Govoreći o autoru izložbe, Rakočević je istakao da urbanost koja se zatekla u Nikoli Iliću Crnom jeste srce  opstanka, otkrivajući prisutnima da voli da stvara uz pesme Branimira Štulića.

„Otkuda je on onako urban i zašto je on ovako urban, zato što su se u njemu, kao i u ovoj galeriji, kao i u vama, stekle sve naše izgubljene galerije, svi naši izgubljeni gradovi, svi naši zaboravljeni prostori, umetnici koje malo zaboravljamo. Zaboravljamo Dobrotina, Darinku Jevrić, zaboravljamo Slobodana Kostića, Furunovića...ne, oni večeras žive kroz njega, kao što žive njegovi profesori“, kazao je Rakočević.

Vidovdanske svečanosti otvorio je načelnik Kosovskog okruga Srđan Popović. On je, u svom govoru pohvalio autora izložbe "Između krajnosti" Nikolu Ilića Crnog i istakao značaj Vidovdana za Srbe sa Kosova.

"Zaista sam počastvovan što živim u opštini u kojoj imamo ovakvog čoveka koji sigurno može da bude primer nekim mlađim umetnicima. Evo nas još pred jednim Vidovdanom, moramo da pomenemo i šta se desilo pre 630 godina, da je naš narod stao na braniku hrišćanstva, Evrope i da je sačuvao dostojanstvo, obraz i slobodarski duh koji ima naš narod. Upravo je to utkao u naš gen, gen našeg naroda. Naši preci su nam pokazali kako se treba nositi u ovim teškim vremenima. Nažalost, evo i posle 630 godina živimo u teškim vremenima i svi vidimo na koji način nam vraća ta Evropa, a da smo mi zbog njih stali na braniku kulture koju sada propagira zapad. Svaki Vidovdan nam pokazuje kako možemo i kako moramo da se nosimo sa svim nedaćama i da nas ova teška vremena ne mogu pobediti i da nas svaki Vidovdan opominje na to", rekao je Popović.

Večeras je otvorena i 26. likovna kolinija „Vidovdan 2024“ koja se tradicionalno održava u okviru Vidovdanskih svečanosti i jedan je od važnijih događaja u likovnom životu na Kosovu. Likovna kolonija je prvi put održana 1997. godine u saradnji Doma kulture „Gračanica“ i Fakulteta umetnosti iz Prištine. 

Na Vidovdanskoj likovnoj koloniji učestvuju istaknuti likovni stvaraoci iz Srbije i inostranstva: Joškin Šiljan (Grdelica), Marija Knežević (Beograd), Nikos Arvanitidis (Novi Sad), Maja Đokić Mihajlović (Beograd), Slobodan Timčevski (Skoplje), Maga Nikić (Kragujevac), Filip Baralić (Užice), Vladimir Antić (Severna Mitrovica), Igor Stanoevski (Skoplje) i Jovana Savić (Kosovo Polje).

U okviru 34. Vidovdnaskih svečanosti u Gračanici i okolini, do 28. juna, biće priređeno preko 30 kulturnih događaja.

Pokrovitelji ovogodišnje manifestacije su Kancelarija za Kosovo i Metohiju, Ministarstvo kulture Vlade Republike Srbije, Grad Priština i Opština Gračanica.