87 odsto Albanaca smatra da Kosovo ne bi trebalo da vodi dijalog sa Srbijom bez američkog prisustva

Institut za afirmaciju međuetničkih odnosa, na čijem je čelu Fatmir Šeholi, sproveo je analizu uz pomoć Brisela, koja pokazuje da se pokretanje dijaloga između Srbije i Kosova odvija u veoma nepovoljnim okolnostima za Kosovo, prenosi Epoka e Re.
U istraživanju koje je urađeno od 20. juna do 25. jula ove godine, a uzorku od od 1.001 ispitanika Albanaca sa Kosova, došlo se do rezultata koji pokazuju da 87 odsto anketiranih smatra da Kosovo uopšte ne treba da vodi dijalog sa Srbijom bez američkog prisustva.
„ Ostatak od 13 odsto misli da bi dijalog trebalo da se nastavi u Briselu i sada ostaje da aktualna vlada nađe adekvatnu formulu za budućnost“, navodi se u analizi IAMO-a.
Oni podsećaju da na kosovskoj političkoj sceni nema ni političkog ni društvenog konsenzusa o dijalogu.
„Kosovska opozicija (Samoopredeljenje i PDK) do sada nije pokazala znakove saradnje na ovu temu, a čak su i stranke na vlasti (ABK) skeptične u vezi s dijalogom. U tim okolnostima, kada tome dodamo i optužnicu za krivično gonjenje specijalizovanih veća u Hagu protiv kosovskog predsednika i predsedavajućeg PDK, vidimo da je Kosovo u nezavidnoj situaciji“, kaže se u analizi Instituta.
Oni dalje navode da se postavlja pitanje i u čije ima kosovski premijer Avdulah Hoti pregovara u Briselu, imajući u vidu da je deo vladajuće koalicije i Srpska lista.
„Naše istraživanje pokazuje da premijer Hoti ne predstavlja mišljenje i političku odluku Srpske liste pa ni puku parlamentarnu većinu, već samo mišljenje najviše 50 poslanika kosovskog parlamenta, a u nekim slučajevima čak ni 40 poslanika. Ovaj vrlo delikatan trenutak navodi nas na zaključak da je ovoj vladi neminovno potreban jak politički partner iz opozicije. Demokratska partija Kosova je pokazala da kada je to nacionalni interes (rebalans budžeta) onda oni idu iznad svojih stranačkih interesa i rade u interesu naroda“, kaže se dalje u analizi.
Očekuju da bi Demokratski savez Kosovo, iz čijih redova je premijer, u obavezi da se jednom od dve opozicione stranke, a možda i obe, obavi konsultacije i otvoreno razgovara „o mogućnosti stvaranja širokog konsenzusa politička konfrontacija sa Srbijom“.
„Hoti je premijer, ali nije lider stranke i zaista mu ne pripada da saziva sastanke ,političkog foruma‘ radi stvaranja političkog jedinstva. Bilo je više nego neophodno da ovu inicijativu preduzme predsednik Kosova, koji čak i u trenutnoj situaciji mora pokazati odlučnost u tim okolnostima da bi pokazao nacionalno jedinstvo , rečeno je u analizi Instituta za afirmaciju međuetničkih odnosa.
2 komentara