Albanija sutra preuzima jednomesečno predsedavanje Savetu bezbednosti UN

Olta Džačka
Izvor: Print Screen Facebook/Olta Xhacka

Albanija će sutra, 1. septembra, preuzeti jednomesečno predsedavanje Savetu bezbednosti Ujedinjenih nacija.

Ministarka spoljnih poslova Albanije Olta Džačka danas je na pres konferenciji rekla da je ovo trenutak u kojem je, kao nikada do sada, potrebna posvećenost cele međunarodne zajednice.

"Albansko predsedavanje SB UN dolazi u trenutku kada je, kao nikada do sada, potrebna posvećenost međunarodne zajednice, a posebno Saveta bezbednosti da garantuje mir i bezbednost u svetu, da garantuje poštovanje međunarodnog prava i Povelje Ujedinjenih nacija“, rekla je Džačka.

Savet bezbednosti, prema Povelji UN, ima primarnu odgovornost za održavanje mira i bezbednosti u svetu.

Čini ga 15 članica – pet stalnih i 10 nestalnih, a svaka ima jedan glas. Prema Povelji UN, sve države članice su obavezne da se pridržavaju odluka Saveta.

U avgustu su Savetom bezbednosti UN predsedavale SAD.