Baraljiu: Ko kod da bude na vlasti neće brzo preduzeti korake u pravcu ZSO

Univerzitetski profesor iz Prištine Mazlum Baraljiu kaže za Kosovo onlajn da nije ubeđen da će se po pitanju Zajednice srpskih opština preduzeti nešto brzo i odlučno posle parlamentarnih izbora na Kosovu, ko god da bude na vlasti.
Iako dok traje kampanja pojedine opozicione partije daju određene izjave u tom smeru, Baraljiu kaže da je teško pretpostaviti da će bilo koja koalicija ili politička partija pristati tako lako na sve ono što traže Evropska unija i međunarodna zajednica u vezi sa ZSO.
On podseća da su sporazumi u vezi sa ZSO zaključivani 2013. i 2015. godine, da je sporazum između Prištine i Beograda postignut u Briselu 2013. godine i ratifikovan u kosovskom parlamentu, ali da ih nijedna vlast nije sprovela.
„Bez obzira na sve to niko se nije usudio da to pitanje stavlja na dnevni red. Ne znamo kakav će biti mozaik političkih partija i koalicija koje će dobiti izbore, a bilo ko da je na vlasti nisam ubeđen da će preduzeti nešto brzo i odlučno u tom pravcu, kao što nijedna politička elita u Srbiji ne sme da tako lako i brzo prizna nezavisnost Kosova“, ocenjuje Baraljiu.
0 komentara