Beriša: Server nije u pravu, Srpska lista mora u vladu prema ostvarenom rezultatu

Demo Beriša

Predsednik Matice Albanaca Srbije Demo Beriša rekao je za Kosovo Onlajn da je u kosovskom ustavu decidno precizirano i jasno naznačeno da Vlada mora u svom sastavu da ima pripadnike srpskog naroda, a u ovom slučaju je to, dodaje, Srpska lista, koja je osvojila mandate,

"Njima je zagarantovano 10 mandata i oni su prešli cenzus i verujem da će imati 12 mandata. Pored svojih 10 još dva, po jednog Goranca i Bošnjaka. Ustav jasno, precizno, nedvosmisleno kaže da srpski narod mora imati svoje predstavnike. Ako bude 12 ministarstava, sleduje im mesto potpredsednika i jedno ministarstvo. Ako je Vlada sa više od 12 ministarstava, sleduje im mesto potpredsednika i dva ministarstva", kaže Beriša

Prema njegovim rečima, tvrdnja profesora Univerziteta "Džons Hopkins" Danijela Servera da predstavnici Srba u Kurtijevoj vladi ne moraju da budu iz Srpske liste nije tačna, jer je njjima zagarantovano mesto u Vladi Kosova, a u ovom slučaju na izborima je mandate osvojila Srpska lista.

"Ukoliko bi se Aljbin Kurti, ako dobije mandat za sastav vlade, opredelio da i drugim manjinama da neko mesto, on to može da uradi samo iz svoje kvote, ali ne može da dira ono što je Srbima zagarantovano. Ustav Kosova je precizan i jasan, daje mesto srpskoj zajednici. Ne kaže se tamo Srpska lista, ali u ovom slučaju je to Srpska lista", kaže Beriša.

Beriša ukazuje da Kurti još nije dobio mandat za formiranje vlade i pitanje je da li će.

"Imjući u vidu da mu je, na osnovu odluke Ustavnog suda, bilo zabranjeno da se kandiduje za poslanika u parlamentu, nije isključeno da se nešto slično i sada desi", kaže Beriša.

Beriša smatra da bi neka od opozicionih partija pred Ustavnim sudom mogla da pokrene pitanje da li on može da bude premijer, s obzirom da mu kazna ističe u septembru.

"Ako ste nepodobni da budete poslanik, kako ćete biti predsednik vlade? Verujem da će, ukoliko ne dobije podršku za izbor Ramuša Haradinaja za mesto predsednika Kosova, Alijansa za budućnost Kosova pokrenuti to pitanje pred Ustavnim sudom. Bez obzira na insistiranje EU i SAD da se što pre formira nova vlada", rekao je Beriša.