Bisljimi: Narednog meseca prvi sastanak zajedničke komisije za Deklaraciju o nestalima

Besnik Bisljimi
Izvor: Kosovo Online

Nakon današnje runde dijaloga u Briselu, glavni pregovarač Kosova Besnik Bisljimi potvrdio je da je na trilateralnom sastanku postignuta saglasnost o punoj primeni Deklaracije o nestalim licima i najavio da bi prvi sastanak zajedničke komisije koja će nadgledati njeno sprovođenje, trebalo da bude narednog meseca.

„Dogovorili smo se da prihvatimo decembarsku verziju projektnog zadatka zajedničke komisije. Srbija je predstavila prepreke, ali ih je očigledno i povukla, tako da mislim da sada možemo da idemo dalje. Sledećeg meseca će biti prvi sastanak ove zajedničke komisije“, rekao je Bisljimi novinarima u Briselu.

Srbija je, kaže, dala obećanje da neće ometati rad zajedničke komisije „kroz mehanizme koje znaju da sprovedu“.

Bisljimi je rekao i da je specijalni izaslanik za dijalog Beograda i Prištine Miroslav Lajčak osudio napad na kanal Ibar-Lepenac i potvrdio da je EU spremna da pomogne u potpunoj istrazi tog slučaja.

Bisljimi je preneo da je sa izaslanikom EU za dijalog Lajčakom razgovarao o otvaranju nekoliko prelaza sa Srbijom.

„Na bilateralnom sastanku smo se pozabavili različitim važnim temama, gde smo u vezi prelaza razgovarali o mogućnosti ponovnog aktiviranja zajedničke implementacione grupe, kako bismo se pozabavili važnim temama, kao što su otvaranje graničnih punktova i mogućnost otvaranja sezonskih prelaza, zatim neophodnost 24-časovnog prisustva fitosanitarnih inspektora u Končulju“, rekao je Bisljimi.

„Osvrnuli smo se i na oblast energetike, gde smo naveli nedavna kršenja od strane Srbije, posebno neaktiviranje interkonekcionih vodova, kao i sabotažu koju Srbija čini u vezi briselskih sporazuma, insistirajući na izmišljenim fusnotama u regionalnim sporazumima“, dodao je on.

Bisljimi je istakao da je bilo reči i o temi zvaničnih poseta, u vezi kojih je Lajčak ukazao da u EU postoji zabrinutost da se neke posete odbijaju bez dodatnog pojašnjenja.

„Obratili smo se i na temu zvaničnih poseta, gde postoji zabrinutost da se neke posete odbijaju bez dodatnog pojašnjenja, praksa koju je Srbija odavno uspostavila“, rekao je on.