Bljakaj: Specijalizovana veća naučila lekciju, svedoci su bolje zaštićeni

Bekim Bljakaj - privatna ahriva Fejsbuk
Izvor: Facebook

Direktor Fonda za humanitarno pravo Kosova Bekim Bljakaj u izjavi za Kosovo Onlajn kaže da se proces sa saslušanjima svedoka u Specijalnom tužilaštvu Kosova odužio ali da se posao obavlja odgovorno i dodao da se uskoro može očekivati podizanje prvih optužnica za ratne zločine.

“Ovaj proces se baš odužio, ali verujem da tužilaštvo ozbiljno radi svoj posao, oni moraju da imaju i izjave svedoka i izjave potencijalnih osumnjičenih osoba. Intenziviranjem saslušanja nam daje do znanja da možda uskoro možemo videti prve optužnice”, rekao je Bljakaj.

Fond za humanitarno pravo Kosova godinama čeka pokretanje istrage u vezi ratnih zločina na Kosovu i podizanje prvih optužnica od strane Specijalizovanih veća ili Specijalnog suda za Kosovo sa sedištem u Hagu. 

Bljakaj ukazuje da iz Specijalizovanih veća još uvek nisu procurele nikakve informacije u vezi saslušanja svedoka, što govori da su oni ovoga puta bolje zaštićeni.

“Tužilaštvo Specijalizovanih veća je naučilo lekciju, ne samo od Haškog tribunala, nego i od domaćih sudova. Česta je bila pojava uticaja na svedoke, menjali su svoje iskaze, u nekim ekstremnim slučajevima su odbili da ponove svoje izjave na glavnom pretresu a neki su i opovrgnuli svoje izjave. Upravo zbog toga sudski procesi su propali i nismo imali presude”, pojasnio je Bljakaj u izjavi za Kosovo Onlajn.

On napominje da je Specijalni sud za Kosovo jako važan u procesu postizanja pravde za građane Kosova ali i za porodice žrtava zločina.

Direktor Fonda za humanitarno pravo Kosova takođe podseća da su Specijalizovana veća nastala na osnovu izveštaja Dika Martija, u kome se navodi da postoje osnovane sumnje da su pripadnici Oslobodilačke vojske Kosova počinili zločine.

Bljakaj smatra da će jedino suočavanje sa prošlošću i procesuiranje ratnih zločinaca doprineti pomirenju između Srba i Albanaca.

“Sudovi utvrđuju i potvrđuju istinu iz prošlosti. Mi verujemo da istina o sukobu na Kosovu i prihvatanje te istine predstavlja prvi korak ka pomirenju”, zaključuje Bljakaj.

Specijalizovana veća i Specijalizovano tužilaštvo Kosova deo su sudskog sistema Kosova. Formirana su na osnovu Ustavnog amandmana i Zakona koje je usvojila Skupština Kosova radi vođenja suđenja o navodima iz Izveštaja Saveta Evrope iz 2011. godine.

Specijalizovana veća Kosova imaju mandat i nadležnosti koja se tiču određenih zločina protiv čovečnosti, ratnih zločina i drugih krivičnih dela prema kosovskom zakonodavstvu, koja su navodno počinjena između 1. januara 1998. i 31. decembra 2000. godine.