Čeku: Povećati budžet za naoružanje, Petrušev dolazi da "prestroji" Srbiju

Agim Čeku
Izvor: Nezavisne.com

Bivši komandant KBS Agim Čeku kazao je da bezbednosna situacija u svetu promenjena, i da će to uticati i na Kosovo, pa je neophodno veće ulaganje u nabavku naoružanja. Ocenio je i da poseta izaslanika Rusije Srbiji Nikolaja Petruševa, ima za cilj da Srbiju "postroji" prema Rusiji, prenosi Albanijan post.

Čeku je kazao da je za naoružanje izdvojeno svega 100 miliona evra, dok se za kupovinu vojnih oklopnih vozila ove institucije očekuje 1.130.000 evra.

"Kada se situacija promeni, moraju se promeniti i projekcije budžeta, Vlada to mora da ima u vidu da bi bila spremna da se suoči sa mogućim izazovima", rekao je Čeku.

On dodaje da bi to moglo da ima posledice na Balkanu, uključujući i Kosovo.

"Ne smemo dozvoliti bezbednosni vakuum, moramo da budemo na oprezu i moramo da se branimo", dodao je Čeku.

Čeku je naglasio da poseta sekretara Saveta za nacionalnu bezbednost Rusije Nikolaja Petruševa, Beogradu, krajem februara ima za cilj da skrene pažnju sa rata u Ukrajini, jer smatra da je "Rusija zainteresovana za krize i sukobe".

"To nije samo poseta, to je projektna poseta, ovo je pokušaj da se Srbija postroji prema Rusiji", dodao je Čeku.

Inače, KBS je 2022. godine novim budžetom koji je odobrila Vlada Kosova predvideo izdvajanje preko 30 miliona evra za ulaganja u sistem naoružanja, a očekuje se da će se taj iznos povećati za 4 miliona 2024. godine.

Kako se navodi, budžetom za 2022. godinu predviđeno je ulaganje još 700.000 evra u skladište municije i 300.000 evra u skladište oružja.