Čitaku: Avanturistička politika Kurtija dovela do sporazuma u čijem središtu je formiranje ZSO
Potpredsednica Demokratske partije Kosova Vljora Čitaku ocenila je da je ponašanje kosovskog premijera Aljbina Kurtija avanturističko u poslednjih šest meseci te da je donelo sporazum sa Srbijom u čijem središtu nije međusobno priznanje, već osnivanje Zajednice srpskih opština, dok profesor međunarodnih odnosa Seb Bitići ističe da je Srbija kroz sinoćnji dogovor o predlogu EU de fakto priznala Kosovo, prenosi Reporteri.
Čitaku kaže da je Kurti, iz pravno obavezujućeg i sveobuhvatnog sporazuma sa Srbijom koji donosi obostrano priznanje, postigao sporazum koji nije uključio ništa od toga.
"Nažalost, ovaj sporazum ne ispunjava očekivanja građana Kosova i zahteve Kosova 2023. godine. Prošlo je više od tri-četiri godine otkako je Bela kuća uzastopnim pismima tražila od institucija Kosova da se iskreno i ozbiljno uključe u proces dijaloga, kako bi se postigao sveobuhvatan, pravno obavezujući sporazum sa uzajamnim priznavanjem u centru. Nažalost, avanturističko ponašanje premijera Kosova u poslednjih šest meseci proizvelo je dokument poput onog koji smo juče imali koji nije pravno obavezujući, niti je sveobuhvatan sporazum sa uzajamnim priznavanjem u centru", naglasila je Čitaku.
Prema njenim rečima, na osnovu člana sedam sporazuma, Kurti prihvata osnivanje Zajednicu srpskih opština, a veoma je uznemirujuća i rasprava o statutu Srpske pravoslavne crkve na Kosovu.
"Dokument je tekst sa mnogo nejasnoća, svaka strana će tumačiti na svoj način i jedini eksplicitni elementi su bili oni koji se odnose na prethodne sporazume. Obaveza sprovođenja svih dosadašnjih dogovora, kao i novi element koji se tiče statusa Srpske pravoslavne crkve. Jednom rečju, bavimo se otvaranjem Ahtisarijevog paketa, ali ovo otvaranje se radi jednostrano", dodala je.
Profesor međunarodnih odnosa Seb Bitići kaže da sporazum stvara novi momenat u odnosima Kosova i Srbije i dodaje da istim tim Srbija de fakto priznaje Kosovo što, prema njegovim rečima, omogućava zemlji da koristi novi pristup, gde će Evropska unija biti ta koja će tražiti od Srbije de-jure priznanje Kosova ako želi da se pridruži EU.
0 komentara