Đurić: Nova Trampova administracija prilika da se oživi proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine

Ministar Marko Đurić
Izvor: Ministarstvo spoljnih poslova Republike Srbije

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić izjavio je da je prva administracija Donalda Trampa ubacila „sveže ideje“ u odnose Kosova i Srbije, te naveo da druga administracija predstavlja novu priliku za revitalizaciju procesa popravljanja odnosa između Beograda i Prištine, prenosi američki portal Politiko.

Đurić je rekao da bi pomoć u rešavanju dugotrajnih sporova na Balkanu za Sjedinjene Države bila „mala stvar“.

Primetio je da je tokom administracije Džozefa Bajdena došlo do izvesnog napretka, ukazujući na imenovanje diplomate „veterana“ Kristofera Hila za ambasadora SAD u Srbiji i nastojanja da se ojačaju veze Srbije i Hrvatske.

Ali, Đurić je istakao da bi novi pristup bio dobrodošao.

„Nadam se da ćemo uspeti da privučemo pažnju nove administracije, predsednika Trampa“, rekao je Đurić i naveo da postoji istinska želja srpskog naroda da se stvori nova vrsta odnosa sa Sjedinjenim Državama.

Đurićeva izjava je usledila nakon novih tenzija u odnosima Srbije i Kosova, zbog eksplozije na severu na kanalu Ibar-Lepenac, za koju je Kosovo optužilo Srbiju.

Srbija je, podseća portal, negirala bilo kakvu umešanost, predsednik Aleksandar Vučić sugerisao je da bi Kosovo moglo da bude odgovorno, iako ga nije eksplicitno optužio, dok je sam Đurić konstatovao da je vlada u Prištini donela prebrzo zaključke.

Ambasador Kosova u SAD Iljir Dugoli, na pitanje da li bi se Kosovo složilo sa Đurićevom ocenom o izgledima za mir pod Trampovom administracijim, pisano je odgovorio da je „vizija predsednika Trampa o postizanju međusobnog priznavanja Kosova i Srbije kao centralnog elementa procesa normalizacije suštinski korak za dugoročni mir i stabilnost na Zapadnom Balkanu“.

Portal podseća i da su za vreme prve Trampove administracije, SAD uložile značajna sredstva za promovisanje dijaloga između Beograda i Prištine.

Tramp je imenovao Ričarda Grenela za specijalnog izaslanika za region, a ugostio je i Vučića i kosovskog premijera Aljbina Kurtija na trilateralnom sastanku u Beloj kući u septembru 2020, gde su potpisali sporazum o normalizaciji ekonomskih veza.

Međutim, nema naznaka da Trampovi zvaničnici razmišljaju o Balkanu, jer je izabrani predsednik najviše govorio o Rusiji, Kini i Bliskom istoku.

Trampov tranzicioni tim nije odgovorio na zahtev za komentar.

Ipak, Đurić je rekao da bi Tramp mogao da unese novu energiju u proces, pa čak i da napravi veliki gest srpskom narodu da je Vašington partner kome se može verovati posetom Srbiji.

Nijedan predsednik od Džimija Kartera nije posetio Beograd.

„Voleli bismo da još jedan predsednik SAD poseti Beograd u narednom periodu. I mogu da uverim sve da bi prijem koji bi aktuelni predsednik SAD dobio u Beogradu bio bez premca u ovom delu sveta“, rekao je Đurić.