Dodik: Zapad bi hteo da Srbija aplaudira odlasku Kosova
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da su “Amerikanci i Evropljani preterali” i da bi hteli da Srbija aplaudira odlasku Kosova, a da nikada ništa nisu ponudili za uzvrat, osim, kako kaže, “neke lažljive perspektive za EU”.
U intervjuu za Politiku, na pitanje veruje li u bilo kakvo rešenje u vezi sa Kosovom, Dodik je rekao da misli da “sa njima nema više nikakvog dogovora”.
“Ne možete nešto da otmete. Amerikanci i Evropljani su preterali, hteli bi da Srbija aplaudira odlasku Kosova, a nikada ništa nisu ponudili, izuze neke lažljive perspektive za EU. Veliki je pritisak bio na Vučića, po sistemu uzmi ili ostavi. U tom slučaju uvek uzmeš, da bi na kaju ostavio. Opet će doći ta priča, stranci koriste razne metode. Kada bi meni to ponudili, odmah bih sve istavio. Vučić ima druge metode, taktizira i razvlači dok ne dovede sve do besmisla. Ko sada pominje Ohrid?”, rekao je Dodik.
Kako kaže i sam je ranije imao tu snagu, ali zbog “petljanja” Zapada i stalnih prevara, to više ne može da trpi.
“Dođe trenutak kada narod više ne može i Srbi će jednom reći - doviđenja, Kosovo je deo Srbije, a vi radite šta god hoćete, jer ste nas svaki put prevarili”, rekao je Dodik i upitao u čemu je razlika između Kosova i Republike Srpske.
Dodik je poručio i da Republika Srpska odbija da živi u neustavnoj BiH.
Kako kaže, pokušava da ubedi Hrvate da zajedno sa Srbima jednokratno napuste institucije BiH, dodajući da u trezoru RS postoje spremni svi zakoni, uredbe i podzakonski akti da “posle sat i po skupštinskog zasedanja Srpska postane nezavisna država”.
“Ili će početi povlačenje stranaca iz BiH ili će oni ovde uvesti svoje trupe”, rekao je Dodik, u vezi sa krizom u donosima sa Zapadom zbog pitanja rapodele imovine.
Smatra da još postoji šansa za razgovor i da u tom dijalogu Sarajevo može nešto i da izvuče.
„Ako mi sami budemo donosili odluke, neće dobiti ništa. Nudimo razgovor bez stranaca, da vidimo šta je moguće. Ako neće dijalog, svesno biraju neizvesnost“, izjavio je Dodik.
Dodaje da će BiH funkcionisati samo dok u njenim strukturama sede sva tri naroda.
Navodi da su spremni svi zakoni i uredbe da Srpska bude nezavisna.
“Mislite li da ne radimo na tome? Radimo, i nismo daleko od te odluke. Nemojte nas isprobavati, preporučujem da razgovaramo. Nemojte da se igrate s imovinom, povući ćemo sve ljude. Možete da probate, ali bolje nemojte. U našem trezoru postoje spremni svi zakoni, uredbe i podzakonski akti da posle sat i po skupštinskog zasedanja Srpska postane nezavisna država. Nemojte nas gurati u ćošak. Ne sabijajte oprugu koja će odskočiti i koja će vas preskočiti“, rekao je Dodik.
Srbi, kaže, zaslužuju da imaju svoju državu.
On je upitao kako će BiH funkcionisati kada stranci jednom odu, a, kaže - otići će.
"Da li će Sarajevo razmišljati da ono što su održali uz pomoć sile Zapada počnu da brane ulaskom na teritoriju našeg entiteta? Bolje je da počnemo da se dogovaramo, mada je za to već pomalo kasno. Treba dobro da razmisle da li bi se pokušaj da pređu entitetsku liniju ispostavio kao greška“, istakao je Dodik.
Odgovarajući na pitanje može li prekid komunikacije s američkim i britanskim diplomatama biti skupa odluka, Dodik je rekao da bi najskuplje bilo da Republika Srpska izgubi imovinu.
„Tada gubimo i državu. Oni pokušavaju da svaku stvar reše oduzimanjem od Republike Srpske. Nekada smo možda i mislili da ima smisla biti kooperativan, da će jednom stati. Ali neće, oni žele demontažu Srpske. Oteli su nam vojsku, indirektne poreze, obaveštajnu službu“, naveo je Dodik.
Ponavlja da pitanje imovine neće biti rešavano u parlamentu BiH i dodao da u Dejtonskom sporazumu nije tako određeno.
Na pitanje šta čeka svet i RS u narednih 10-ak godina u kontekstu promena na geopolitičkoj sceni, Dodik je rekao da se svet menja, a da je BiH neuspešna zemlja, bez šanse da uspe.
“U prvim godinama je postojala šansa za dogovor o mogućoj BiH, ali su je preuzeli stranci. Uz ozbiljan otpor u srpskom i hrvatskom narodu. Svi znaju da smo kolonija. Mi ovde vodimo antikolonijalnu borbu. Ja sam vođa antikolonijalne pobune. Bosnu niko ne može da izgradi i popravi. Ovo je na štetu svih“, naglasio je Dodik.
Na pitanje u vezi sa Crnom Gorom, rekao je da je dobro što je Đukanović otišao, a kao njegovu grešku navodi to što je, kako kaže, od spskog naroda napravio političkog neprijatelja, a od srpskih država protivnike.
“Dobro je što su došli novi ljudi, ali problem kod naglog dolaska može da bude preterani entuzijazam. Oni koji lako dođu, mogu lako i da odu. Ne govorim ništa konkretno, već načelno. Đukanović je teško došao, zato je teško i otišao. Ali, kada je otkačio srpska nacionalna prava i počeo da hrani crnogorsku nacionalnu priču postao je ozbiljan protivnik srpskom nacionalnom interesu na tom prostoru. Srbi to nikada ne treba da oproste, iako smo skloni tome”, rekao je Dodik.
0 komentara