Džuda: Povratak Grenela treba da zabrine Prištinu i Sarajevo

tim džuda
Izvor: N1 Info

Britanski analitičar Tim Džuda izjavio je da je još prerano govoriti o tome kakav će stav zauzeti administracija novog predsednika SAD Donalda Trampa po pitanju regiona i da sve zavisi od toga ko će biti američki predstavnici zaduženi za Zapadni Balkan, ističući da bi eventualni povratak bivšeg specijalnog izaslanika za dijalog Srbije i Kosova Ričarda Grenela trebalo da zabrine Prištinu, ali i Sarajevo, piše Radio Slobodna Evropa.

Džuda je skeptičan u pogledu mogućnosti da nova Trampova administracija postigne konačan sporazum između Kosova i Srbije.

Kaže da su za blokadu tog procesa pre svega odgovorni Beograd i Priština i da mora postojati njihova politička volja da se nastavi sa pregovorima.

"Trenutno, ne mislim da postoji politička volja da se to uradi, tako da to nije ni bitno. Mislim da je, naravno, važno da su Amerikanci i Evropljani ujedinjeni i da podrže neki oblik rešenja. Činjenica je da su poslednjih godina bili ujedinjeni, ali problem je bio nedostatak političke volje u Beogradu i Prištini. Tramp je pokušao i ranije. U Vašingtonu je došlo do čuvenog potpisivanja dva odvojena sporazuma, ali od njih nije bilo ništa veliko. Tako da nisam siguran da li će biti promena u drugoj Trampovoj administraciji", naglasio je Džuda.

Sam Tramp, napominje on, nema mnogo interesovanja za pitanje Zapadnog Balkana, ali to ne znači da se njegova administracija neće baviti tom temom.

Dodaje da Tramp ima svoje ljude kojima će region biti u fokusu.

"Oko njega ima ljudi, poput Ričarda Grenela, koji su sigurno razmišljali o Balkanu. Šta će biti zavisi od onih koji će biti postavljeni na određene zadatke. Na primer, da li će se vratiti Ričard Grenel, koji je ranije igrao važnu ulogu? Hoće li ponovo biti uticajan? U tom slučaju, mislim da verovatno ima razloga za brigu, posebno za Vladu u Prištini. Ako pitate Trampa danas koji su mu prioriteti na Balkanu, mislim da on verovatno ne bi imao pojma, verovatno bi imao problema čak i da nađe Balkan na mapi, tako da mislim da Balkan nije na njegovoj listi najboljih pitanja", ukazao je Džuda za Radio Slobodna Evropa.

Na pitanje da li postoji opasnost od nove konfrontacije na severu posle koje će uslediti konačni sporazum Srbije i Kosova, Džuda je izrazio sumnju da bi bilo ko u Vašingtonu pristao na neku vrstu konfrontacije na severu da bi se postigao dogovor.

Ocenjuje da su takve spekulacije na nivou teorija zavere i da je jedini put ka konačnom sporazumu dve strane pokazivanje političke volje za dogovorom.

Govoreći o Crnoj Gori i BiH gde se takođe očekuje rešavanje sporova sa dolaskom Trampa na čelo Bele kuće, Džuda kaže da je prerano govoriti o očekivanjima i prognozama.

Ponovio je da bi eventualni povratak Gerenela, kao čoveka koji će se baviti Zapadnim Balkanom, mogao da promeni situaciju na Kosovu i u BiH.

"Mislim da je prerano govoriti o tim stvarima. To će zavisiti od onih koji budu postavljeni na određena mesta u administraciji. Mislim da ima ljudi koji misle, verovatno s pravom, da su neki Trampovi ljudi, opet pominjem Grenela, bili su jasno prosrpski orijentisani. Ako se Grenel, na primer, vrati na važnu funkciju u Beloj kući ili u novoj administraciji, da – onda ima razloga za brigu na Kosovu i u Bosni. Ponavljam, još ne znamo ko će šta raditi u sledećoj upravi", ističe Džuda.

Na pitanje da li se može očekivati od američke administracije da će pomoći u rešavanju spora Severne Makedonije sa Bugarskom, posebno u vezi sa uvrštavanjem Bugara u Ustav, Džuda smatra da će Trampova administracija po tom pitanju imati isti stav kao i Bajdenova.

"Mislim da nema razloga da ne nastave sa istom politikom i pokušaju da ubede Vladu da uradi ono što je potrebno. Međutim, nisam uveren da će doći do neke veće promene u politici. Ne vidim razlog. I mislim da problem nije samo ovde; to je i politička nestabilnost u Bugarskoj posle sedam parova izbora poslednjih godina. Takva pitanja, posebno Bugarska, nisu vezana za Amerikance i nemaju veze sa bilo čim na šta mogu da utiču. Dakle, ne vidim razlog zašto bi trebalo da dođe do promene ovog aspekta u vezi sa Severnom Makedonijom", rekao je Džuda.