Fetahu: Dijalog je neizbežan u rešavanju problema između Kosova i Srbije
Predstavnici civilnog društva na Kosovu smatraju da je dijalog sa Srbijom nepremostiv proces za rešavanje kosovsko-srpskih problema, ali da je potrebno da čelnici kosovske vlade, pre svega premijer Aljbin Kurti pojasni stavove kosovske strane u ovim pregovorima, prenosi Ekonomija onlajn.
Arber Fetahu iz Grupe za pravne i političke studije (GSJP) smatra da je dobro da su predstavnici Kosova I Srbije, posle dužeg vremena seli za pregovarački sto, iako su sastanak u Briselu 15. juna obeležili neslaganje i suprotstavljeni stavovi.
“Vidimo i svedoci smo da Kosovo i Srbija imaju stavove koje je teško približiti u cilju postizanja sveobuhvatnog konačnog sporazuma kroz pregovore koji traju već nekoliko godina. Dobra vest je da se diskusije nastavljaju i možda novom dinamikom pregovora sa većim učešćem SAD-a i sa konstruktivnijim stavovima obe strane mogu ići dalje ka otvorenim putevima za usaglašavanje tamo. Tamo gde ima prostora", kaže Fetahu.
Prema njegovom mišljenju, budućnost dijaloga je prilično nejasna i da će zbog toga biti napet tempo između dve strane.
Da je poziciju i strategiju kosovske strane u ovim pregovorima potrebno jasnije izneti smatra i Jeta Krasnići iz Demokratskog instituta Kosova (KDI), rekla je za Ekonomia Online da je EU pozdravila sastanak u Briselu 15. juna. Prema rečima Krasnikija, Premijer Kurti bi trebalo da pruži više razjašnjenja i objašnjenja za strategiju nastavka ovog dijaloga.
“Ono što znamo je da je Kosovo iznelo četiri tačke za koje verujem da bi premijer Kurti trebalo da da više detalja, šta je konkretno mislio u tim tačkama i kako uopšte vidi ovaj proces u smislu kako bi ove četiri tačke trebalo da budu deo sporazum, kao i koja je dalja strategija. Smatram da bi tokom narednih dana trebali očekivati više pojašnjenja i objašnjenja od premijera Kurtija", rekla je Krasnići.
Ona smatra da će pre nove runde pregovora biti novih sastanak sa evropskim izaslanikom za dijalog Miroslavom Lajčakom, kako bi se utvrdio dnevni red sa kojim će se složiti obe strane.
0 komentara