Gogić: Napadi na Srbe tokom januara način da se opstruišu novi pregovori Beograda i Prištine
Politički analitičar Ognjen Gogić ocenjuje da su napadi na Srbe sa Kosova tokom januara odgovor Prištine na pregovore o novom Francusko-nemačkom sporazumu i način da se ti pregovori opstruišu.
Podseća da je do podizana tenzija na Kosovu došlo još tokom leta, kada su Srbi imali problema oko ličnih karata, registarskih tablica i hapšenja i kada su dali odgovor na to postavljanem barikada.
"Sada je ta situacija doživela neku vrstu kulminacije u smislu da je došlo do podizanja političke tenzije i odmeravanja snaga, koje, u prvi mah, nisu prelazile granicu da postanu nasilne, ali sada je do toga došlo. Došlo je do erupcije i to se negde moglo i očekivati", rekao je Gogić za Kosovo onlajn.
Istakao je da kada dođe do podizanja tenzija i izliva frustracija, deblji kraj uvek izuku Srbi, kao malobrojnija i slabija strana na Kosovu.
Rekao je da je u ovoj situaciji najveća dilema da li su sve češći i ozbiljniji napadi na Srbe od januara, spontana i izolovana dešavanja i posledica ponašanja pojedinaca koji se osećaju sa jedne strane frustrirano, dok su sa druge strane ohrabreni politikom Prištine, ili je reč o nečemu što je orkestrirano.
"U prvom momentu kada su počeli ti napadi posle Nove godine, oko Božića, moj utisak je bio da je to izolovano i da se radi o pojedinačnim slučajevima, međuti, sada je toga ipak malo previše i stvara se utisak da je ipak reč o seriji napada i nečemu što je orkestrirano", rekao je Gogić.
On smatra da ukoliko se oba slučaja uzmu u obzir ne zna se šta je gore, jer, kako objašnjava, ukoliko su napadi organizovani iza nih stoji neka politička namera, a ukoliko su slučajevi izolovani, problem je kako tome stati na put, jer se pojedinci osećaju ohrabreno da sami preduzimaju napade.
Prema njegovim rečima, jedini izlaz je da se oštro kazne oni koji vrše napade, kako bi se poslala poruka da to ne smeju da rade.
Na Kosovu je, naglasio je, stvorena atmosfera nekažnjivosti, pa je albanska strana stekla utisak da može bez snošenja bilo kakve odgovornosti i kazne da napada Srbe.
S obzirom na celokupnu situaciju, Gogić smatra da "smo ušli u neku vrste spirale napada", te da se može očekivati da ti napadi mogu postati brojniji i ozbiljniji.
Na pitanje da li će medjunarona zajednica reagovati na takvo ponašanje Prištine, Gogić kaže da međunarodna zajednica uvek daje prednost lokanim institucijama i ne meša se, već očekuje da policija i sudstvo na Kosovu preduzmu akcije.
"Mislim da će se, sve dok se problemi budu rešavali na lokalnom nivou, napadi povećati, a da će međunarodna zajednica reagovati tek kada se stvari otmu kontroli i situacija postane previše ozbiljna. I mislim da će se napadi i pritisci na Srbe povećavati kako se budu nastavljali pregovori o novom sporazumu", rekao je Gogić.
O tome kako Srbima na lokalnom nivou može da se pomogne s obzirom na to da su na severu izašli iz institucija, Gogić smatra da je to ozbiljno pitanje jer se incidenti dešavaju i na jugu Kosova, gde srpska strana nije napustila institucije.
"Postoji kosovska policija na severu Kosova koju čine Albanci koji govore srpski i oni su prva adresa. Međutim, problem sa delovanjem lokalnih institucija je očigledan i Srbi bi trebalo da se u većoj meri okrenu međunarodnim predstavnicima koji deluju na Kosovu, a to su Euleks i Kfor", naveo je Gogić.
Prema njegovim rečima trebalo bi da se insistira da Euleks i Kfor povećaju svoje prisustvo na severu Kosova, kako bi se Albanci odvraćali od napada na Srbe.
0 komentara