Gogić: Odbijanje zahteva za smenu gradonačelnika uvod u novu krizu, EU da pojača pritisak da podnesu ostavke

Beograd_231213_Ognjen Gogić 02
Izvor: Kosovo Online

To što je predsednik Skupštine opštine Severna Mitrovica odbio zahtev za pokretanje peticije za smenu gradonačelnika, a koji je inicirala grupa grupa građana u skladu sa Administrativnim uputstvom Vlade Kosova, opomena je i za Evropsku uniju i za Srbe na Kosovu da će Priština očigledno odugovlačiti i opstruirati i sopstvene procedure, smatra politikolog Ognjen Gogić. On upozorava da sve to može pre da se pretvori u novu krizu nego u nove izbore u četiri srpske opštine na severu.

"Iako je Priština tražila preko Administrativnog uputstva da Srbi pokrenu inicijativu za peticiju za smenu gradonačelnika, poslednji potezi pokazuju da ne namerava da olakša i ubrza sprovođenje ovog postupka. To što su neki zahtevi kosovskih vlasti udovoljeni od strane Srba, ne znači da će vlada u Prištini biti saradljiva. To pokazuje Evropskoj uniji, pre svega, da ovo nije način da se izađe iz krize i da će Priština opstruisati i sopstvene procedure. Ovo je opomena i indikator i međunarodnoj zajednici da treba da se odustane od peticije za smenu gradonačelnika i da se umesto toga usmere pritisak i zahtevi da što pre i predsednici opština i odbornici podnesu ostavke", kaže Gogić za Kosovo onlajn.

On, međutim kaže, da to što je inicijativa grupe srpskih građana odbijena ne znači da je definitivno propao pokušaj da se iniciraju smene gradonačelnika u Severnoj Mitrovici, Leposaviću, Zvečanu i Zubinom Potoku.

"Koliko razumem, taj zahtev koji je podnet je u Severnoj Mitrovici je odbijen, pre bi se reklo odbačen, ali podnosioci zahteva mogu da otklone nedostatke. Ili ponovo mogu da podnesu dopunjen zahtev ili mogu da podnesu žalbe zbog poteza vlasti u severnim opštinama. Na kraju krajeva, imaju i Centralnu izbornu komisiju kao drugi stepen. Oni nisu iscrpeli sve mogućnosti da pokrenu ovu inicijativu samo će imati dodatne komplikacije. Ali, ovo treba shvatiti kao opomenu da će prištinske vlasti učiniti sve što mogu da otežaju ovaj postupak", kaže Gogić.

Još jednom naglašava da to što su Srbi u severnim opštinama prihvatili zahtev Prištine i inicirali smenu gradonačelnika putem peticije, ne znači da će naići na otvorena vrata kod kosovskih vlasti.

"To ne znači da će Priština da im olakša posao. Zato treba da se preispitaju da li uopšte treba da nastave ovu inicijativu, zato što će na svakom sledećem koraku da ih dočekaju komplikacije. Jer, kada se inicijativa odobri, onda se prikupljaju potpisi putem peticije, a kasnije se i raspisuje referendum. To je puno prostora za nove birokratske prepreke, tu će prištinske vlasti svaki potpis, svaki zarez da proveravaju i neće nimalo olakšati podnosiocima inicijative. Tako da je zaista pitanje da li treba da nastave sa ovim. A najgore što može da se dogodi jeste da oni krenu pa da u nekom momentu odustanu, da se ta inicijativa ne realizuje, da se ne prikupi dovoljno potpisa podrške i ne obezbedi dovoljno učešće građana na referendumu", ističe naš sagovornik.

Dodaje da bi to onda dodatno otežalo poziciju srpske zajednice na severu Kosova.

"Zaista se treba zapitati da li sada treba prihvatiti te zahteve Prištine ili ipak treba biti odlučan u onom stavu koji su Srbi zauzeli, a to je da ako se izlazi na nove izbore to mora biti isključivo nakon ostavki gradonačelnika. Možda je ovo bio neki manevar, možda su Srbi pokušali da iskoriste ovaj mehanizam da bi pokazali međunarodnoj zajednici da Priština nije kooperativna i da se onda pritisci ponovo prebace na njih i da se insistira na tome da se podnesu ostavke", navodi Gogić.

On postavlja pitanje i šta bi Srbi dobili ovom inicijativom.

"Ako se usvoji zahtev za peticijom, Srbima predstoji skupljanje potpisa za to, onda referendum o smeni gradonačelnika, pa tek novi izbori. Ljudi će faktički tri puta da potpisuju nešto da bi dobili gradonačelnike koji opet neće imati skupštinsku većinu iza sebe. Dakle, iako se izaberu novi gradonačenici, oni ne bi imali podršku odbornika u skupštinama opština jer njih čine odbornici iz albanskih političkih partija. I oni bi opstruisali i blokirali rad tih gradonačelnika. Tako da bi to bila Pirova pobeda za Srbe, čak i kada bi se raspisali novi izbori i izabrali novi gradonačelnici", upozorava on.

Smatra da bi umesto toga bilo uputnije da Srbi ostanu pri stavu da će učestvovati na novim izborima, ali pod uslovom da do njih dođe podnošenjem ostavki gradonačelnika i odbornika. 

"To je i najbrži put i u skladu je sa zahtevima EU da se što pre raspišu izbori. To je i jedini način da se omogući i da te nove lokalne vlasti u četiri severne opštine budu i funkcionalne i da mogu da odgovore potrebama građana", zaključuje Gogić.