Hasani: Odluka Ustavnog suda jasna, ako ima političke volje proces može biti završen
Bivši predsednik Ustavnog suda Kosova Enver Hasani izjavio je da je presuda tog suda u vezi sa konstituisanjem Skupštine „izuzetno jasna“ i da, ako postoji politička volja, proces može biti završen, prenosi Radio Slobodna Evropa.
Hasani je za RSE rekao da presuda, ipak, ima dva „nedostataka“ - nalog Avniju Dehariju da nastavi sednicu, iako je prekršio Ustav i naredbu poslanicima da učestvuju u glasanju, ali bez eventualne kazne.
Njegovo uverenje je da je nedostatak kaznenih mera u presudi posledica „mešanja predsednice Kosova Vjose Osmani u pravosuđe kroz njene izjave“.
„Obrazloženje još nije objavljeno, pa ću komentarisati samo dispozitiv, a iz toga je jasno šta stranke, odnosno poslanici, treba da urade. Sa stručne strane, mislim da je čudno kako se može utvrditi kršenje Ustava od strane Deharija i kako mu se može naložiti da nastavi tamo gde je prekršio Ustav. To se ne može opravdati standardima ustavne pravde. I drugo, čak i u presudi iz 2014. godine, čak i u onoj od pre mesec dana, rečeno je da poslanici treba da ostanu i glasaju, ali sada im se naređuje. To je takođe u suprotnosti sa postulatom o slobodnom mandatu i smatram da je to teško kompatibilno sa ustavnim standardima“, rekao je Hasani.
Smatra i da je sud trebalo da ukaže na sankcije ako poslanici ne konstituišu parlament u roku od 30 dana, kao što su oduzimanje mandata, gubitak mandata.
„U tom smislu, mislim da postoje dva nedostatka, koji su u smislu sudstva i ustavnog prava teško kompatibilni. Što se tiče jasnoće, ako postoji dobra volja, dispozitiv je izuzetno jasan“, rekao je Hasani.
Pojašnjava da Dehari sada ima ustavnu obavezu od koje ne sme da odstupi, jer ima nalog da sprovede dnevni red od 8. aprila.
„Isti kandidat mora biti predložen do tri puta, što znači da ga svaka 24 sata može predložiti ista stranka u roku od 30 dana, ali ne mora biti isti kandidat, odnosno na svaka tri puta mora biti promenjen. Ne možete naterati poslanike da glasaju i sud nije pokazao pravnu posledicu, uradio je isto kao i u prethodnoj presudi. Ali, za razliku od prošlog puta, dispozitiv je bio jasan“, rekao je Hasani.
Na pitanje šta se dešava nakon 30 sada ako parlament ponovo ne bude konstituisan, kaže da je Aljbin Kurti juče rekao da će sprovesti svaku odluku Ustavnog suda, te da nema razloga zbog čega to ne bi uradio.
Upitan šta se dešava ako poslanik ili poslanička grupa ne učestvuje na sednici ili ne glasa, pojašnjava da to, ako je sud naložio glasanje, predstavlja kršenje Ustava, ali ukazuje da sud u presudi nije naznačio kakve bi bile posledice, u čemu i vidi manu ove presude.
Na pitanje zašto sud nije predvideo mere, odgovara da može samo da nagađa da je to nedostatak hrabrosti.
„Razlog zašto presuda nije završena je izjava predsednice Osmani. Jasno je da je ona možda uticala na odredbu, u smislu neodređivanja mera, to je njeno mešanje u pravdu i na ovaj ili onaj način je zastrašila sud i sud nije završio ovu presudu, jer se jasno vidi da je jedan sudija protiv toga“, rekao je Hasani.
0 komentara