Istraživanje: Za članstvo u Nato 94 odsto građana Kosova, najviše ih brine siromaštvo
Međunarodni republikanski institut (MRI) saopštio je da prema rezultatima istraživanja čak 94 odsto građana bi glasalo za ulazak u Nato, a 92 procenta u Evropsku uniju. Istovremeno, kao ključne probleme sa kojima se Kosovo danas suočava navode se troškovi života, nesigurnost, imigracija, korupcija, siromaštvo i kriminal, prenosi Indeks onlajn.
Istraživanje koje je sproveo CAPI je rađeno od 6. do 27. maja, a anketirano je 1.200 punoletnih građana.
“Upitani o EU, 92 odsto građana Kosova reklo je da bi glasalo za članstvo u EU ako bi referendum bio održan danas. Štaviše, 94 posto bi glasalo za članstvo u Nato. Narod Kosova veruje da ekonomski napredak i nacionalna bezbednost dolaze sa bližim vezama sa Zapadom“, rekao je Pol Makarti, direktor za Evropu za IRI.
„Članstvo u EU i NATO će pomoći da se ovi ciljevi ostvare”, dodao je on.
Na osnovu istraživanja 85 odsto građana veruje da je demokratija najbolji mogući oblik vlasti za Kosovo, a 92 procensta da je “veoma ili donekle” važno da žene budu uključene u donošenje političkih odluka.
Ovakav stav deli 89 odsto ispitanika kada je reč o uključivanju mladih.
„Podaci jasno pokazuju da su ljudi željni učešća na nacionalnim i lokalnim izborima 2025. godine“, rekao je Makarti.
„Za njih je takođe važno da vide žene i mlade ljude predstavljene u političkom procesu”, naveo je on.
Na pitanja o bezbednosti, najviše su zabrinuti zbog tenzija sa Srbijom.
U poređenju sa istraživanjem sprovedenim u martu 2023. godine, procenat ispitanika koji su veoma ili donekle zabrinuti da će tenzije sa Srbijom prerasti u veći sukob i nasilje porastao je za 17 procentnih poena.
Ipak, na pitanje koji je najvažniji problem sa kojim se Kosovo danas suočava, a drugi po važnosti, ispitanici su naveli da je to ekonomija, odnosno troškovi života.
“Visoke cene su se ispostavile kao glavni problem, dok je drugi najvažniji problem i dalje ekonomski problem, a to je nezaposlenost”, navodi se u rezultatima istraživanja.
Zdravlje, nesigurnost, imigracija, korupcija, siromaštvo i kriminal, odnosno javna bezbednost rangirani su od trećeg mesta pa nadalje.
0 komentara