Jakaj: Kosovo rizikuje da uđe u politički ćorsokak ako se Skupština ne formira u aprilu

Kosovo rizikuje da uđe u politički ćorsokak ako izabrani poslanici ne uspeju da konstituišu deveto zakonodavno telo kosovske skupštine do kraja aprila, kaže viši istraživač na Kosovskom pravnom institutu Naim Jakaj.
Jakaj kaže za Kosova Pres da bi se mogao ponoviti problem iz 2014. godine kada je Kosovo ušlo u političku blokadu na šest meseci.
„Posle 30. aprila Skupština Kosova ulazi u politički ćorsokak za koji se ne zna kako će se završiti. Neizglasavanje izveštaja privremene komisije za proveru kvoruma i mandata je nepremostiv put ka polaganju zakletve poslanika“, rekao je Jakaj.
Prvi pokušaj konstituisanja Skupštine bio je 15. aprila, ali su DPK, DSK i ABK glasali protiv izveštaja Privremene komisije za verifikaciju mandata. Stranke koje su ranije bile u opoziciji insistiraju da članovi aktuelne vlade formalno podnesu ostavke pre nego što polože zakletvu kao poslanici.
Za vršioca dužnosti premijera Aljbina Kurtija to nije neophodno pošto je, prema njegovim rečima, vlada na funkciji od marta - perioda overavanja rezultata izbora 9. februara.
Prema Zakonu o Vladi, ako je član izvršne vlasti izabran za poslanika Skupštine, mora da podnese ostavku na vladinu funkciju pre dana overavanja rezultata izbora.
Prema skupštinskom pravilniku, poslanici se moraju sastajati svakih 48 sati. U četvrtak, 17. aprila, izabrani poslanici po drugi put nisu uspeli da konstituišu zakonodavno telo.
Jakaj naglašava da predsedavajući sednice nije u obavezi da saziva konsultativno sednicu van plenarne sale.
„Postoji izveštaj privremene komisije koji nije uspeo. Izveštaj treba ponovo da se stavi na glasanje iste privremene komisije i ide dalje. Kada je 2014. godine bilo problema sa konstituisanjem Skupštine, nije se konstituisala šest meseci. Takva situacija bi se mogla ponoviti. Trenutno ne postoji odluka šta da se pošalje, stoga neće biti mogućnosti da se nastavi, da se oceni ustavnost ili zakonitost takve odluke", naglasio je Jakaj.
On kaže da je na jučerašnjoj sednici bilo kršenja skupštinske procedure, jer je presedavajući samovoljno prekinuo ovu sednicu, a da nije dobio saglasnost svih lidera političkih partija, niti predstavnika političkih subjekata koji su zastupljeni u Skupštini Kosova.
„Takva situacija je u suprotnosti sa principima dobrog upravljanja, sistema demokratske parlamentarne republike kakvo je Kosovo. Dužnost i odgovornost predsedavajućeg sednice je da vodi sednicu, pozove poslanike na glasanje, stavi na glasanje izveštaj ovog odbora, ali da ga ne prekida samovoljno i kaže da se vidimo na sledećoj sednici za 48 sati“, rekao je Jakaj.
0 komentara