Jovanović: Albanski istoričari prave naučnu fantastiku, sami negiraju postojanje Kosova kao države

Istoričar Luka Jovanović
Izvor: Kosovo Online

Saradnik na Katedri za istoriju Filozofskog fakulteta u Kosovskoj Mitrovici Luka Jovanović kaže za Kosovo onlajn da odbijanje kosovskih institucija da sprovedu odluku Ustavnog suda o vraćanju 24 hektara zemljišta manastiru Visoki Dečani najbolje pokazuje negiranje postojanja Kosova kao države.

Jovanović ističe da kada se govori o manastiru Visoki Dečani mora da se vodi računa da je ovde reč o povratku samo dela zemljišta koje pripada manastiru.

"Takozvani Ustavni sud je doneo odluku o vraćanju zemljišta manastiru Visoki Dečani, a treba odmah naglasiti da se radi samo o delu zemljišta koje treba da se vrati ovom manastiru. Ovakav problem sa zemljištem ima veliki broj crkava i manastira na Kosovu i Metohiju. Možemo slobodno reći da je samo zahvaljujući pritisku međunarodne javnosti vraćen ovaj deo, koji je čak i danas uprkos odluci Ustavnog suda u Prištini sporan“, kaže Jovanović.

Manastir Dečani je, prema rečima Jovanovića, duboko ukorenjen i u tradiciji albanskog naroda i do oslobođenja Kosova i Metohije 1912. godine čuvari manastira su bili Albanci.

"To su bile takozvane vojvode kako su oni sami sebe nazivali. Manastirsko zemljište je oduzeto nakon Drugog svetskog ratu. Na postjugoslovenskom prostoru mora da se izvrši restituciju zemljišta, imovine. To zahteva i međunarodna zajednica, pa Kosovo, iako se predstavlja za nezavisnu i samostalnu državu, ne uspeva da ispoštuje opšte postulate državnosti i demokratije“, napominje Jovanović.

Jovanović kaže da o kosovskom udruženje istoričara, koje nosi ime Alija Hadrija (1928-1987), dovoljno govori činjenica da se on smatra danas za prvog doktora istorije i osnivača istoriografije na Kosovu, iako se u svojim radovima najviše bavio istorijom svih naroda na Kosovu i Metohiji. Čak je i sam Hadri najčešće koristio naziv "Kosovo i Metohija", što se vidi i u njegovim radovima "Kosovo i Metohija u aprilskom i odbrambenom ratu", "Kosovo i Metohija u Kraljevini Jugoslaviji".

"Moramo pre svega naglasiti i da je to udruženje u stručnoj javnosti ne samo regiona već i Evrope faktički nevidljivo. Priština ga koristi za svoje dnevno političke svrhe. Albanski istoričari od svoje istorije prave naučnu fantastiku i izvlače analogije tamo gde ih nema, ne poštuju opšte postulate. Jedan od osnovnih postulata je postulat objektivnosti i to je ono što kod njih ne postoji, pa smo tako od tog udruženja mogli videti i izjave da su manastir Visoke Dečane i mnoge druge gradili Albanci što je jedan veliki nonsens. Sve svoje tvrdnje iznose na izmišljenim podacima pa sebe predstavljaju kao potomke nekih najstarijih naroda što apsolutno nije tačno“, zaključio je Jovanović.