Kancelarija Ombudsmana: Aktuelni Zakon o zaštiti od diskriminacije ima određene nedostatke
Zakon o diskriminaciji koji je trenutno na snazi ima određene nedostatke, posebno u vezi sa definisanjem mehanizama koji izriču kazne za prekršaje, naveli su iz Kancelarije Ombudsmana, i dodali da se u fazi izmene istog očekuje konkretizacija podele odgovornosti za izricanje kazni.
Iz Kancelarije Ombudsmana su o Zakonu o zaštiti od diskriminacije koji je najavio kosovski premijer Aljbin Kurti, po, kako je naveo, evropskim standardima, istakli da postoji visok nivo percepcije diskriminacije, ali da kosovske vlasti ne prikupljaju podatke o tome.
„Prema nalazima Ombudsmana, iako postoji visok stepen percepcije diskriminacije u Republici Kosovo, ovo mišljenje nije potpuno utemeljeno. Naime, vlasti ne prikupljaju podatke o slučajevima diskriminacije, što znači da percepcija možda ne odražava stvarnu situaciju. Ovaj nalaz biće uključen u izveštaj Ombudsmana o primeni Zakona o zaštiti od diskriminacije“, naveli su iz Institucije Ombudsmana za Kosovo onlajn.
Na Kosovu postoji Zakon o diskriminaciji, koji, kako ocenjuje ta institucija, ima određene nedostatke, a koji se njegovom izmenom moraju konkretizovati.
„Kosovo već ima na snazi Zakon o zaštiti od diskriminacije, koji, međutim, ima određene nedostatke, posebno u vezi sa definisanjem mehanizama koji izriču kazne za prekršaje. Zakon je trenutno u fazi izmene, a postoji i nastojanje da se konkretizuje i jasno podeli odgovornost za izricanje tih kazni“, ističe Kancelarija Ombudsmana.
Iz te institucije su poručili da kosovsko društvo zakonima može da uredi inkluziju, odnosno da uključi svakog pojedinca bez razlike. Kako su istakli, Kosovo je multietničko društvo, koje je uređeno na demokratski način.
„Da, svakako. Ustav Republike Kosova predviđa da je Kosovo multietničko društvo, koje se sastoji od Albanaca i ostalih zajednica, i koje je uređeno na demokratski način. Osim toga, Ustav propisuje odredbe o zakonima od vitalnog interesa, za čije usvajanje, izmenu i dopunu ili ukidanje istih neophodna je većina glasova celokupnog broja poslanika Skupštine koji su prisutni i većinu glasova poslanika Skupštine koji zauzimaju rezervisana ili zagarantovana mesta za predstavnike zajednica koje ne čine većinu“, istakla je Institucija Ombudsmana.
0 komentara